myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X

BRAȘOV. Allen Coliban: „Îmi cer scuze tuturor, a fost o greșeală stupidă”

Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

În ultima postare pe facebook, episodul 9 din Jurnalul primarului, Allen Coliban a prezentat un raport asupra activității sale din cele două săptămâni de la preluarea mandatului și a răspuns acuzațiilor care i se aduc că ar fi mințit în CV în privința studiilor universitare. Coliban recunoaște că a fost exmatriculat de la Facultatea de Automatică şi Calculatoare a Universității Politehnice București, dar spune că acest lucru s-a întâmplat la patru ani după ce a terminat cursurile anului V, fără să-și dea licența.

„Înțeleg, e firesc ca un student care nu și-a dat licența să fie exmatriculat la un moment dat, dar asta s-a întâmplat după patru ani și nu mi s-a adus la cunoștință. Am o doză de mândrie că am fost student al acelei instituții, poate cea mai dificilă din acele vremuri, am avut profesori minunați. În momentul în care am renunţat să mai merg la facultate, din 2005, după patru ani de zile, s-a produs această eliminare din registre. Este o decizie administrativă, care nu are legătură cu actul de învăţământ. Nu am fost exmatriculat pentru ceva ce am făcut, ci pentru faptul că am renunţat să îmi mai dau licenţa în anii următori”, a afirmat Coliban.

El spune că nu a mai încercat să-și dea licenţa pentru ar fi trebuit să recupereze două laboratoare, din anul III și anul IV, în contextul în care se hotărâse să se mute la Braşov, pentru a o îngriji pe bunica sa bolnavă.

„În CV nu am scris că sunt absolvent, am scris că am urmat acele cursuri. Este rubrica «Educaţie» şi sunt cinci ani pe care i-am făcut la Automatică şi Calculatoare. Povestea ţine de o problemă şi de aspecte personale. În 2002, când eram student al acestei facultăţi, a decedat tatăl meu. Am rămas întreţinător al bunicii mele, diagnosticată cu Alzheimer, lucru care m-a obligat să stau mai mutl și în final să mă mut înapoi la Braşov. În 2005 am terminat anul 5, ar mai fi trebuit să închid două laboratoare pe care nu am putut să le echivalez. Aceasta a fost decizia profesorilor. Examenele mi le dădusem. Ar fi trebuit să recuperez aceste două laboratoare - asta însemna un semestru petrecut la Bucureşti, lucru pe care nu mi-l mai permiteam", a explicat primarul.

Coliban a mai precizat că în acel moment a decis să nu mai meargă la facultate şi să nu-şi dea licenţa, deşi urmase cursurile anului V, mai ales că lucra deja în IT: „Am avut o carieră de zece ani în IT, în care nimeni nu mi-a cerut această diplomă, o carieră de care sunt foarte mândru”.

El și-a cerut în repetate rânduri iertare pentru această „greșeală stupidă” de a nu scrie de la început în CV că a făcut cinci ani de facultate, fără licență: „Spun că este o greșeală stupidă, pentru că nu am tras beneficii de pe urma ei, nu am folosit-o în vreun fel pecuniar și trebuia să clarific, să corectez de mai multă vreme. Sunt absolvent și licențiat în Management, dar e normal să trec la educație și cei 5 ani de Automatică și Calculatoare în care m-am format”. 

În ceea ce privește acuzația că a mințit când a spus că a intrat cu 10 la Politehnică, Allen Coliban a precizat că a luat 10 la ambele probe de admitere, dar media de admitere din acel an, 1998, era calculată și pe baza unui procentaj din media de la bacalaureat.

Am avut 9,17 la bacalaureat, fiind unul dintre cei care au luat 10 la matematică, pe vremea aceea însemna ceva acest lucru, un motiv de mândrie”, a mai spus primarul.

Allen Coliban a mărturisit că a fost afectat de această situație legată de CV-ul său.

„O regret, îmi cer scuze tuturor, mai ales celor care mi-au fost și îmi sunt alături. Înțeleg și criticile și dezamăgirea. Este greu și la nivel personal, chiar dacă pare că suntem dintr-un alt material sau că e normal ca un politician să mintă. Mă afectează când se întâmplă astfel de situații, când știu că am dezamăgit. Pentru asta îmi pare foarte rău și îmi cer scuze în fața voastră. Sper că am reușit să lămuresc, consider că este modul normal de-a mă prezenta în fața voastră și un punct de a repara această greșeală. În rest, probabil că anii ce vor veni și lucrurile pe care le voi reuși în politică vor vorbi mai mult despre mine decât aceste lucruri din trecutul meu”, a încheiat primarul.

CITEȘTE ȘI: BRAȘOV. Allen Coliban, CLARIFICĂRI privind cursurile universitare efectuate! „DOUĂ FACULTĂȚI”

 


Loading...

loading...

Comentarii  

Radu
+5 #1 Radu 11-11-2020 06:18
Si eu nu voi mai vota usr tot din greseala!
Hai pa!
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
+1 #2 Barbu Gh. 11-11-2020 07:04
Colibane, de ce-ai mințit, Colibane? Trebuia să spui clar: am „x” ani de „automatică”! Doar la putorile bugetare de meserie există boala cu „zece facultăți” și ei au, săracii (la minte) probleme cu retenția salivei.

Și de ce Colibane, mincinosule, ți-ai tras „consigliere” mafiot? De ce-ai luat un pensionar special nenorocit? Unul capabil și instruit nu ai putut găsi, f.m.m. de mincinos ordinar!?
Citat | Raportează către un administrator
Antonov
+5 #3 Antonov 11-11-2020 08:35
Justificarea nu este valabila, pentru ca domnia sa a absolvit duar 4 ani de facultate ca al cincilea nu l a terminat fiind exmatriculat. Acuma in conditii normale trebuie sa faca anul V din nou,dupa care sa si ia licenta devenind absolvent cu acte in regula.Nici acuma in ceasul al 13 nu recunoaste greseala si ne minte. D le primar,nu esti absolvent de facultate ci cursant in anul 4 al unei facultati !!
Citat | Raportează către un administrator
Liliana Jighira
-1 #4 Liliana Jighira 11-11-2020 12:06
Citez pe Antonov:
Justificarea nu este valabila, pentru ca domnia sa a absolvit duar 4 ani de facultate ca al cincilea nu l a terminat fiind exmatriculat. Acuma in conditii normale trebuie sa faca anul V din nou,dupa care sa si ia licenta devenind absolvent cu acte in regula.Nici acuma in ceasul al 13 nu recunoaste greseala si ne minte. D le primar,nu esti absolvent de facultate ci cursant in anul 4 al unei facultati !!

Nu e așa. Nici nu a spus că este absolvent, ci că are cinci ani de studentie,fără licență. Faptul că are două laboratoare nerecuperate nu l-a împiedicat să încheie anul al V-lea, ci să dea licența. Cunosc situații similare, chiar la Medicină, șase ani încheiați, tot cu două restanțe. Evident că nu lucrează ca medic.
Citat | Raportează către un administrator
Liliana Jighira
0 #5 Liliana Jighira 11-11-2020 12:25
Citez pe Barbu Gh.:
Colibane, de ce-ai mințit, Colibane? Trebuia să spui clar: am „x” ani de „automatică”! Doar la putorile bugetare de meserie există boala cu „zece facultăți” și ei au, săracii (la minte) probleme cu retenția salivei.

Și de ce Colibane, mincinosule, ți-ai tras „consigliere” mafiot? De ce-ai luat un pensionar special nenorocit? Unul capabil și instruit nu ai putut găsi, f.m.m. de mincinos ordinar!?

Aveți argumente pentru a-l numi mafiot pe Radu Dascălu? Legea nu îi permite să lucreze pro bono, dar își va dona salariul cazurilor sociale de care se ocupă de câțiva ani,
Citat | Raportează către un administrator
Allin Cholibush
+3 #6 Allin Cholibush 11-11-2020 12:26
inceput fain de cariera la brasov,
baietii f. destepti care-si aleg pe spranceana candidatii care sa-i reprezinte, deobicei nu fac asemenea greseli
cu doftoratul nu sunt probleme?
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
+1 #7 Barbu Gh. 11-11-2020 12:39
Citez pe Liliana Jighira:
Citez pe Barbu Gh.:
Colibane, de ce-ai mințit, Colibane? Trebuia să spui clar: am „x” ani de „automatică”! Doar la putorile bugetare de meserie există boala cu „zece facultăți” și ei au, săracii (la minte) probleme cu retenția salivei.

Și de ce Colibane, mincinosule, ți-ai tras „consigliere” mafiot? De ce-ai luat un pensionar special nenorocit? Unul capabil și instruit nu ai putut găsi, f.m.m. de mincinos ordinar!?

Aveți argumente pentru a-l numi mafiot pe Radu Dascălu? Legea nu îi permite să lucreze pro bono, dar își va dona salariul cazurilor sociale de care se ocupă de câțiva ani,


E milițian. Nu ajunge? Și nu înțeleg fervoarea cu care-i luați apărarea lichelei? E „pensionar” de la stat dar lucrează. Și tot la stat!!! Mafioți nu sunt doar cei care fac înțelegeri cu țiganii noaptea ci și ăștia care profită de funcțiile și relațiile avute ca mari șefi pentru a mai stoarce niște bani de la buget.
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
+1 #8 Barbu Gh. 11-11-2020 12:43
Citez pe Radu:
Si eu nu voi mai vota usr tot din greseala!
Hai pa!


Eu îi voi vota acum dar sigur nu-l voi mai vota pe acest pulifrici mincinos și parșiv.
Prea repede au început să-i răsară bubele!
În clipa de față tragem speranță că vor fi mai buni ca uslașii.
Citat | Raportează către un administrator
elena diaconu
+4 #9 elena diaconu 11-11-2020 12:44
BINE am inteles ca este un mincinos dar PARTIDUL NU ARE NICI O REACTIE ?
Citat | Raportează către un administrator
Antonov
-1 #10 Antonov 11-11-2020 12:55
Stimata autoare,nu aveti dreptate,un an de facultate neterminat,cu doua examene neluate,ca sunt laboratoare,ca sunt materii din programa,sunt tot materii . D,ul in cauza nu a terminat anul 5,fiind exmatriculat dupa o perioada. Va trebui sa faca din nou anul 5,dupa care, daca il va termina ,poate da licenta legal si este absolvent cu drepturi depline.
Exemplul pe care il dati dv nu este elocvent (cel cu medicina). Poate la privat s a modificat ceva,la stat nu ! Legea e lege pentru toti ,nu se interpreteaza !
Pentru a da o licenta ,dupa o perioada de timp ,ti se cere o " Adeverinta de la facultate ca ai absolvit 5 ani la facultatea respectiva " la specializarea X . Eu am trecut personal prin asemenea lucruri in anul 2002 la Facultatea Transilvania... nu vorbesc din auzite.
Citat | Raportează către un administrator
Brașovean
0 #11 Brașovean 11-11-2020 13:32
Băi colibane recunoaște că ești un ticălos , mincinos și parșiv .
Citat | Raportează către un administrator
Batbu Gh.
+2 #12 Batbu Gh. 11-11-2020 14:22
Citez pe elena diaconu:
BINE am inteles ca este un mincinos dar PARTIDUL NU ARE NICI O REACTIE ?


Cine, Bârnă ăla? Păi ăla-i și mai periculos!
Citat | Raportează către un administrator
Bartolomeu
+3 #13 Bartolomeu 11-11-2020 14:34
Individul are un miros extrem de fin! Cei mai multi bani se pot face la primarie dar ca sa nu fi prins cu "mata in sac" iti trebuie un "consilier" care sa te invete cum poti evita flagrantul in asa fel ca ulterior avocatii sa te poata scoate "basma curata".Imi pare rau de Allen Coliban ca nu a avut suficiente "resurse" sa-si ia diploma dar de Brasov mi se rupe inima! Bartolomeu
Citat | Raportează către un administrator