myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X

BRAȘOV. Primarul Coliban, „ATAC” la Gîrtofan! RELATAREA viceprimarului Sebastian Rusu...

Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 
Sebastian Rusu, viceprimarul PNL al Brașovului, a precizat că, la ultima ședință a Consiliului Local, primarul Allen Coliban (USR) „s-a lansat în afirmații jignitoare la adresa domnului Dan Gîrtofan, un brașovean, binecunoscut campion de raliuri și o persoană reprezentativă pentru sportul din Brașov”.
 
Astfel, Rusu și colega sa din Consiliul Local s-au întâlnit cu Dan Gîrtofan pentru a afla informațiile necesare despre proiectul acestuia.
 
„«Gândiți-vă la bugetul familiei dumneavoastră și la modul în care vă dobândiți și vă cheltuiți banii. Apoi, imaginați-vă o familie de câteva mii de ori mai mare (comunitatea locală în care trăiți și munciți, comunitatea noastră), care are de colectat și de cheltuit o sumă mai mare de bani (bugetul local). Bugetarea participativă este un proces asemănător, care urmărește îmbunătățirea calității vieții din orașul nostru, prin încurajarea cetățenilor să se implice în definirea priorităților și a obiectivelor de investiții din bugetul local».
 
Aceasta este expunerea de motive din Regulamentul de bugetare participativă, care a fost derulat de către Primăria Brașov în anul 2019.
 
În urma votului acordat de către cetățeni, proiectul „Program de educație rutieră pentru învățământ preuniversitar” a obținut cel mai mare număr de voturi, fiind declarat câștigător în luna februarie 2020. Acest proiect urma să fie derulat de către ProRally Team Brașov, un club sportiv al cărui președinte este brașoveanul #DanGîrtofan, dumnealui urmând a fi unul dintre lectorii cursurilor de educație rutieră, în parteneriat cu Inspectoratul de Situații de Urgență, Inspectoratul Județean de Poliția Rutieră și Inspectoratul Școlar al Județului Brașov.
 
Pentru cei care nu știu, Dan Gîrtofan este pilot de raliu licențiat și maestru al sporturilor, cu o experiență de 25 de ani în automobilism, campion național absolut, campion balcanic și de trei ori vicecampion național.
 
Pentru implementarea proiectului câștigător și pentru o bună desfășurare a programului de educație rutieră în învățământul preuniversitar, domnul Gîrtofan a estimat inițial un buget care să includă suma de 30 de euro/ elev, pentru un curs de 3 ore. După aproape 2 ani de zile și o serie de atribuiri directe pe sume deloc neglijabile, consilierii domnului primar Allen Coliban i-au transmis domnului Gîrtofan că suma avută în vedere este «prea mare» și că, prin urmare, să fie de acord ca implementarea proiectului să fie realizată printr-o alocare bugetară semnificativ mai redusă.
 
Ca urmare a acestor solicitări, domnul Gîrtofan a refăcut calculele și a estimat un nou buget, conform căruia Primăria Brașov trebuia să acorde pentru implementarea proiectului suma de 20 euro/ elev, pentru același curs cu durata de 3 ore.
 
În pofida reducerii semnificative a bugetului estimat și votat ințial, din păcate, acest proiect a fost abandonat de către noua administrație, fapt ce descurajează și dezamăgește pe oricare dintre cetățenii, care s-au implicat sau doresc să se implice în proiectul de bugetare participativă. Ca și când nu era suficient de grav, domnul primar a afirmat public că cei care doresc implementarea proiectului de educație rutieră urmăresc în fapt «îmbogățire pe spatele banilor de la buget».
 
Lăsând la o parte afirmațiile total greșite, ofensatoare, aduse la adresa unui multiplu campion național, cu care Brașovul se mândrește, pentru care trebuie să dea explicații, adresez în final întrebarea: Domnule Primar, cât valorează pentru dumneavoastră viața unei persoane?
 
P.S. Brașovul nu duce lipsă de profesioniști, în sport și în celelalte domenii, și observăm cu tristețe că și în acest caz domnul primar preferă să-i ignore și să-i neglijeze specialiștii locali”, a comentat Rusu Sebastian Mihai

 


Loading...

loading...

Comentarii  

jonelul
+3 #1 jonelul 28-02-2022 12:46
Foarte bine a spus si a facut domnul Primar, caci nu avem nevoie de promovarea acestei mizerii numite curse automobilistice si raliuri, generatoare de accidente si poluare !
Citat | Raportează către un administrator
emil
+1 #2 emil 28-02-2022 17:03
Foarte bine va face Coliban. Coalitia de guvernare, holera si ciuma, cu larga majoritate, nu au in cap decat sa fure. Absolut nimic in rest. Astia sint mai prosti si mai corupti chiar si decat fsn ul lui Iliescu. Afara de la guvernare cu leprele psdnl. De nimic nu sint buni. Spitale nu, scoli nu, drumuri nu, economie moderna nu. Atunci pentru ce dracu sa ii mai tin. Doar sa mulga banii nostri de la buget? Nu merci.
Citat | Raportează către un administrator

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 

Poza zilei

 
TEACHER ONLINE

Citește ziarul

Radio TexFm


Comprest S.A.

Curs BNR

Joi, 06 Oct 2022
Euro   Euro   EUR   4.9366   Scădere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.9920   Creștere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.6319   Scădere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   5.0780   Creștere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2555   Scădere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.6544   Scădere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.5240   Scădere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   117.0000   Creștere
Acesta este spatiul pentru reclama ta!

Consideraţi că ne îndreptăm spre o confruntare militară între SUA şi Rusia?

Cele mai citite

                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter