myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X

BRAȘOV, în culorile drapelului Ungariei (FOTO 2)

Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Reprezentanții Primăriei Brașov anunță că literele de pe Tâmpa și clădirea Primăriei Brașov vor fi iluminate în această seară în culorile roșu, alb, verde, culorile specifice drapelului național al Ungariei, pentru a marca importanța comunității maghiare în dezvoltarea orașului nostru, un oraș care de-a lungul istoriei a fost nu numai un important centru economic și cultural, ci și un exemplu de bună înțelegere între cele trei etnii care locuiau în spațiul actualului oraș, în afara zidurilor „Cetăţii” (Kronstadt, Brassó): românii din „Şchei” (Obere Vorstadt, Belgerei, Bolgárszeg), maghiarii din „Blumăna” (Blumenau, Bolonya) și sașii din „Orașul Vechi” (Altstadt, Óbrassó).
În urma deciziei Parlamentului de la Budapesta, din 1991, Republica Ungaria are trei sărbători naționale. Ziua Națională este sărbătorită pe 20 august. Este o zi importantă și marcată și de etnicii maghiari din Transilvania și Banat.
Potrivit datelor recensământului din 2011, în Brașov locuiesc încă aproximativ 23.000 de maghiari, adică aproximativ jumătate din numărul total al maghiarilor din Județul Brașov.
„Facem mențiunea că, din motive tehnice, nu este vorba de o redare fidelă a drapelului, ci de o preluare verticală a culorilor, conform normelor oficiale referitoare la drapelul Ungariei”, au precizat reprezentanții Primăriei Brașov.

Astfel, acesta (foto 1) va semăna cu cel italian, care are aceleași trei culori  în poziție verticală în ordinea (de la catarg) verde, alb, roșu, în timp ce drapelul Ungariei le are în benzi orizontale, de sus în jos fiind roșu, alb, verde.

Nu e prima dată când literele de pe Tâmpa sunt iluminate în culorile ce simbolizează drapelele altor state, pentru a marca sărbătorile naționale ale acestora.

 


Loading...

loading...

Comentarii  

Barbu Gh.
-1 #1 Barbu Gh. 20-08-2021 21:15
De ce, pentru ce? Ca ce chestie???????
Măi, tată, măi, alienatul ăsta este din ce în ce mai dobitoc. Pe când și ziua țîganilor? Că și ei își aduc „contribuția” oriunde s-ar aciua!

„Aitistule”, ești praf, alienatule! NICI DRACUL NU TE VA MAI VOTA, NULITATE!

Câte zile „naționale” au boanghinele?
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-2 #2 Willy 21-08-2021 10:16
Citez pe Barbu Gh.:
De ce, pentru ce? Ca ce chestie???????
Măi, tată, măi, alienatul ăsta este din ce în ce mai dobitoc. Pe când și ziua țîganilor? Că și ei își aduc „contribuția” oriunde s-ar aciua!

„Aitistule”, ești praf, alienatule! NICI DRACUL NU TE VA MAI VOTA, NULITATE!

Câte zile „naționale” au boanghinele?

Latrau, daca Moscova ti-a ascuns continutul articolului te poti lumina acum, cu toate ca nu stiu ce mai poate aduce lumina in bezna din bidonul ala de il porti pe gat: "pentru a marca importanța comunității maghiare în dezvoltarea orașului nostru, un oraș care de-a lungul istoriei a fost nu numai un important centru economic și cultural, ci și un exemplu de bună înțelegere între cele trei etnii care locuiau în spațiul actualului oraș". Nu au de unde sa stie toti boschetarii putinisti ca orasul Brasov a fost construit de sasi si maghiari. Nu a avut cine sa le explice tuturor sarmelor si regatenilor care e treaba cu Brasovul. De aici si confuzia si nedumerirea: de ce se uita brasovenii cu dispret sarme si sudisti?
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
-2 #3 Barbu Gh. 21-08-2021 11:31
Citez pe Willy:
Citez pe Barbu Gh.:
De ce, pentru ce? Ca ce chestie???????
Măi, tată, măi, alienatul ăsta este din ce în ce mai dobitoc. Pe când și ziua țîganilor? Că și ei își aduc „contribuția” oriunde s-ar aciua!

„Aitistule”, ești praf, alienatule! NICI DRACUL NU TE VA MAI VOTA, NULITATE!

Câte zile „naționale” au boanghinele?

Latrau, daca Moscova ti-a ascuns continutul articolului te poti lumina acum, cu toate ca nu stiu ce mai poate aduce lumina in bezna din bidonul ala de il porti pe gat: "pentru a marca importanța comunității maghiare în dezvoltarea orașului nostru, un oraș care de-a lungul istoriei a fost nu numai un important centru economic și cultural, ci și un exemplu de bună înțelegere între cele trei etnii care locuiau în spațiul actualului oraș". Nu au de unde sa stie toti boschetarii putinisti ca orasul Brasov a fost construit de sasi si maghiari. Nu a avut cine sa le explice tuturor sarmelor si regatenilor care e treaba cu Brasovul. De aici si confuzia si nedumerirea: de ce se uita brasovenii cu dispret sarme si sudisti?

Vierme șoldogot, poate de sași și de români, nu de bozgori!
Citat | Raportează către un administrator
Willy
0 #4 Willy 21-08-2021 14:50
Esti prost rau de tot Gigele! Sasi si unguri! Mai intreaba la Moscova, aia sigur au arhivele puse la punct, te lumineaza ei. Te-as trimite la biblioteca dar tare mi-e ca te intepenesti in vreun birt.
Oricum, lasa-o asa, ca oricum te stie toata lumea de habarnist, in afara sa dai copy paste nu e cine stie ce de aia doi neuroni ai tai. Da, tu ai doi, ca sa nu se plictiseasca unul singur. Doi fiind, se mai joaca si ei de-a mama si de-a tata. Ca altceva nici nu stiu.
Citat | Raportează către un administrator

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 

Poza zilei

 
FIN-ECO -Elimina deseurile responsabil!

Citește ziarul

Radio TexFm


Comprest S.A.

Curs BNR

Ma, 29 Noi 2022
Euro   Euro   EUR   4.9184   Scădere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.7383   Creștere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.6933   Creștere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.9890   Scădere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2427   Scădere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.5228   Creștere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.5147   Scădere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   120.9300   Creștere
Anunturi MyTEX

Cele mai citite

                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter