X

BRAȘOV. ACS SR Municipal, la patru puncte de lider. Horezu, pas greșit, Turnu Măgurele și FC „U” Craiova, victorii clare

Lucrez...

După o perioadă grea, cu rezultate negative, 2-4 cu CS „U” Craiova 2, respectiv 2-2 pe terenul codașei Sporting Roșiori, ACS SR Municipal Brașov a obținut un succes care o poate ajuta pe finalul returului Ligii 3 la fotbal, Seria a 3-a.

Pe Stadionul „Tineretului”, brașovenii au câștigat clar, 2-0 cu Hermannstadt 2, după un meci pe care l-au controlat în partea a doua.

Meciul a început cu accidentarea puștiului Răzvan Dragomir, care a fost transportat la spital după ce a căzut pe mână. Prima parte a fost modestă. Strătilă a avut prima șansă de gol, dar lobul său din centrul careului s-a oprit în transversală. Portarul sibienilor a fost salvat de bară și în minutul 41, la reluarea cu capul a lui Toader. Intrat în startul reprizei a doua, Horia Popa a fost decisiv pentru victoria „galben-negrilor”. Boția, H. Popa și Toader a trimis în plasă în minutele 52, 53, respectiv 58, dar toate golurile au fost anulate, aistentul Ana Pușcașu semnalizând ofsaid de fiecare dată. A patra oară a fost cu noroc, în minutul 62, H. Popa marcând pentru 1-0 din pasa lui Boția. Scorul final a fost stabilit în minutul 71, când Boția a marcat după ce un fundaș sibian a respins prost mingea centrată de H. Popa.

„Am făcut o primă repriză mai slabă. Cred că ceea ce se întâmplă în jurul echipei pune presiune pe jucătorii noștri. Important este că în partea a doua am avut o evoluție bună. Am marcat și am avut și alte ocazii. Sper că această victorie să ofere încredere, să mergem să câștigăm la Domnești. Horia Popa a făcut un meci foarte bun, a schimbat jocul. Strătilă este un jucător important, eu am mare încredere în el, dar în acest moment nu este în formă. Sper să își revină”, a declarat antrenorul Florin Stângă.

Cu 23 de puncte, ACS SR este a treia în clasament, la două lungimi de Turris Oltul Turnu Măgurele, care a câștigat, 3-1 cu ACSO Filiași, și la patru de liderul Flacăra Horezu, care a clacat pe teren propriu, 1-1 cu Astra 2. FC „U” Craiova a câștigat cu Sporting Roșiori, 5-1, și este a patra în ierarhie, cu 21 p.