X

BRAŞOV. Kids Tâmpa - SR Braşov, meci superb pe „ICIM”. 6 goluri şi final cu penalty-uri. FC Braşov a făcut scor la Avrig. Urmează SR vs. FC?

Lucrez...

Kids Tâmpa şi SR Braşov au oferit în această seară, pe Stadionul „ICIM”, un meci superb în turul 2 al Cupei României. A fost 2-2 la finalul celor 90 de minute, 3-3 după prelungiri, iar SR Braşov s-a impus cu 5-4 la loviturile de departajare.

SR a deschis scorul în minutul 6, în urma autogolului lui Potecu, gazdele egalând prin Moldovan, în minutul 30. Cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar, Gomboş a făcut 2-1 pentru SR Braşov, însă „urşii” au revenit din nou şi Popa a egalat şi a trimis meciul în prelungiri. Tot „stegarii” au trecut în faţă, Gomboş reuşind „dubla” în minutul 90. La ultima fază, în minutul 120, Kids Tâmpa a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, iar Dumitraş a punctat pentru 3-3.

La loviturile de departajare, de la SR Braşov au transformat toţi cei care au executat, Burlacu, Iordache, Şerban, Sandu şi Negotei, în timp ce de la Kids Tâmpa, Zota nu a reuşit să îl învingă pe Căucă.

Astfel, SR Braşov s-a impus cu 8-7 şi merge mai departe în Cupa României.

În aceeaşi fază a competiţiei, FC Braşov a câştigat clar în faţa echipei de Liga 4, FC Avrig, 7-2. Golurile echipei lui Ilie Stan au fost marcate de Lascu, Burlacu, Iurcu 2, Roşu şi Codrea.

Este foarte posibil ca în turul 3, la Braşov să se joace un meci aşteptat cu mare interes, SR Braşov - FC Braşov. FRF va anunţa programul turului 3 în zilele următoare, împerecherea echipelor urmând să se facă tot pe criteriu geografic.