X

UPDATE. FC BRAȘOV, un punct obținut cu forcepsul... / Ce a declarat Dan Alexa după meciul cu Baia Mare

Lucrez...

UPDATE. La final, antrenorul Dan Alexa a declarat: „A fost n joc pe care l-am început foarte bine, am avut foarte multe situaţii, însă am ales tot timpul procedeul greşit. Apoi a apărut lipsa de pregătire la anumiţi jucători. În ultimele 20-25 de minute am arătat foarte rău. Am reuşit să egalăm pe final. Până la urmă, când egalezi în ultimul minut, eşti mulţumit şi cu un punct. Dar e important ca jucătorii care au venit acum să ajungă la un nivel de pregătire foarte bun; s-a văzut foarte clar, jucătorii care au venit mai repede aveau o pregătire uniformă, în rest foarte multă suferinţă. Am avut două penaly-uri, două lovituri de la 11 metri, la fel ca la Vâlcea. Nu vreau să comentez arbitrajul, dar lucrurile au fost evidente. Dacă ni s-ar fi dat ce era, poate am fi egalat mai repede. Suntem o echipă în reconstrucţie totală, cu mulţi jucători nou veniţi, practic pentru ei a fost primul joc în ultimele 2-3 luni şi lucrul ăsta s-a văzut. Avem un lot bun, dar avem foarte mult de muncă pentru a aduce echipa la un nivel bun de pregătire”.

...................................................................................................................

FC Brașov a obținut, in extremis, o remiză din meciul cu nou-promovata Minaur Baia Mare, 1-1, înscriind prin Lambrinoc la ultima fază. Oaspeții deschiseseră scorul în prelungirile primei reprize (Rotar). Astfel, după două runde disputate în Liga 2, „galben-negrii” au acumulat, cu noroc, un punct, însă alarmant este că echipa antrenată de Dan Alexa joacă mai mult la voia întâmplării și cu frâna trasă, departe de pretențiile fanilor de la poalele Tâmpei. De precizat și că gazdele au solicitat două penalty-uri, însă arbitrul George Roman a fost insensibil. Pentru FC Brașov urmează deplasarea de la Poli Timișoara...

Minutul 90+5. Lambrinoc a egalat, 1-1. A împins mingea în poartă, din apropiere, la centrarea lui Oltean.

Minutul 90+1. Chinde, pe contraatac a ratat șansa de a mări avantajul oaspeților.

Minutul 90. Simion a luat cartonaș galben pentru un fault la Chică Roșă.

Minutul 89. Bakare a șutat de la 18 metri, pe contraatac, pe lângă poartă.

Minutul 85. Chinde a tras din mijlocul careului, balonul fiind parat de Micu. A fost o fază făcută de ivorianul Bakare, împrumutat de la CFR Cluj II la Baia Mare.

Minutul 84. Mărieș a primit cartonașul galben.

Minutul 82. Stoian a intrat în locul lui Neacșu la Baia Mare.

Comentatorul Digi Sport, Ioan Viorel, a spus că FC Brașov nu merită să câștige la modul cum evoluează.

Minutul 80. Chică Roșă a tras de la vreo 25 de metri, puțin alături. Prea puțin pentru atacantul adus cu mare tam-tam la Brașov!

Minutul 70. Bakare a intrat, la oaspeți, în locul lui R. Stănescu. La FC Brașov, Oltean l-a schimbat pe Dumbravă. Și Covaciuc a ieșit după doar 25 de minute, schimbat cu Martinov.

FC Brașov joacă mai nimic, totul e la întâmplare. Baia Mare conduce în continuare cu 1-0 pe „Tineretului”.

Minutul 64. Incursiune a lui Lambrinoc, dar Angelov a fost, ulterior, blocat în fața porții de fundașii oșenilor.

„Ăsta nu e Steagu’”, au strigat câțiva fani ai gazdelor.

Minutul 59. Schimbare și la Baia Mare. A ieșit Rotar, a intrat Mărieș.

Minutul 57. Dan Alexa cere lovitură de la 11 metri, după ce Chică Roșă a fost jenat în careu (tras de mână). Antrenorul Brașovului a fost avertizat de arbitru.

Minutul 55. Spătaru, accidentat, a fost schimbat cu Lambrinoc.

Minutul 52. Spătaru a irosit, cu nonșalanță, un contraatac periculos al gazdelor.

Minutul 50. Brașovenii cer penalty, degeaba, la un presupus fault asupra lui Angelov.

Minutul 49. Micu a respins în corner șutul lui R. Stănescu, de la 25 de metri.

Minutul 47. Șut defectuos al lui Angelov din careu.

Minutul 46. Prima schimbare la FC Brașov: Covalciuc, în locul lui Iorga. A intrat și De Amorim, în locul lui Șaim Tudor.

Start în partea a doua.

0-1 la pauză. FC Brașov a dominat prima repriză, însă a făcut-o steril, haotic, ca anul trecut pe vremea lui Ilie Stan. Ambele formații au comis numeroase greșeli.

Minutul 45+1. Surpriză! Baia Mare a deschis scorul prin Rotar, cu un șut de pe la 20 de metri.

Minutul 44. Și Iorga, de la FC Brașov, a fost avertizat.

Minutul 44. Incursiune a lui Dumbravă, șutul său, deviat, s-a dus la colțul scurt, de unde Băilă a respins în corner.

Minutul 39. Stanciu a primit cartonașul galben, după ce l-a lovit pe Fustar la față.

Minutul 34. Stanciu, șut de la vreo 18 metri, pe lângă țintă.

Minutul 32. Ocazie a gazdelor. Tudor Șaim a tras pe poartă, Băilă a bâlbâit mingea, dar până la urmă s-a impus în fața lui Chică-Roșă, atacantul venit împrumut de la Botoșani, cu un salariu lunar de 4.500 de euro.

Mica galerie a maramureșenilor e mult mai vocală, scadând: „Luptă Minerul!”.

Femeia de la casa de bilete i-a destăinuit unui suporter că a printat doar 400 de bilete, că nu se aștepta să vină atâta lume la partidă.

FC Brașov are o evoluție mediocră, fadă.

La loc comanda. Nu se mai editează noi bilete. În minutul 22, oamenii care au venit la meci după ce s-au terminat tichetele (vreo 100 până în prezent) au intrat gratuit.

Minutul 21. Oaspeții au început să atace curajos. Stanciu a șutat din mijlocul careului, mingea fiind blocată de un apărător al Brașovului.

Minutul 18. Baia Mare a beneficiat de o lovitură liberă de la 18 metri, central. Șut puțin pe lângă vinclu.

Iubitorii de fotbal au fost anunțați că se printează noi bilete. Asta da organizare!

Vreo câteva zeci de spectatori așteaptă la intrarea în stadion, căci s-au terminat biletele. Oamenii sunt iritați. De văzut ce se va întâmpla...

Minutul 7. „Cap” Angelov puțin pe lângă, din centrarea lui Spătaru.

Romeo Pașcu, fostul președinte al FC Brașov, este spectator de lux la Oficială.

Minutul 4. Rareș Lazăr a tras pe poartă, de la distanță, fără probleme pentru Băilă.

A început confruntarea.

800 - 1.000 de spectatori sunt prezenți pe stadion.

FC Brașov (galben - negru) aliniază următoarea formulă: Micu - Sorsa, Fustar, Jovanovic, Dumbravă - R. Iorga, R. Lazăr, Spătaru, Saim Tudor - Chică-Roșă, Angelov. Rezerve sunt: D. Mutu - Lambrinoc, T. Oltean, Burlacu, Covalciuc, Joao Amorim, Martinov, V. Constantin, Marc. Antrenor: Dan Alexa.

Minaur Baia Mare (alb - roșu) răspunde cu: Băilă - Potcoavă, R. Lazăr, Simion, Neacșu -  Gneba, Donca, R. Stănescu, Chinde - Rotar, C. Stanciu. Rezerve sunt: Costache - Stoian, Văsălie, Mărieș, Jucan, D. Matei, Bakare, Neacșu, Muacir, C. Alexe. Antrenor: Ciprian Danciu.

Astăzi, de la ora 13.30, pe Stadionul „Tineretului”, FC Brașov se va confrunta cu nou-promovata CSM Baia Mare în etapa secundă a Ligii 2 la fotbal. În runda inaugurală, se știe, „galben-negrii” au pierdut în deplasare cu Șelimbăr, 0-1.

Înaintea acestui meci, printre altele, antrenorul grupării brașovene, Dan Alexa, a declarat: „Îmi doresc să văd la echipă determinare și un plus față de meciul cu Șelimbăr”.

Arbitru la centru a fost delegat timișoreanul George Roman, la tușe fiind Marin Nucușor (Suseni - Argeș) și Marilena Nan (Alexandria).

Observatori sunt: Ioan Duma (Sibiu) și Ciprian Prisăcaru (Târgoviște).

Până acum, în etapa a doua a Ligii 2 la fotbal, s-au disputat meciurile: Csikszereda - Concordia Chiajna 0-1; CSC Dumbrăvița - Unirea Dej 1-2; Poli Iași - Viitorul Tg. Jiu 2-0; Unirea Constanța - Progresul Spartac 0-3; Ripensia Timișoara - Unirea Slobozia 1-2; CSC Șelimbăr - Poli Timișoara 4-0; Metaloglobus București - FC Buzău 1-3.

Luni se joacă CSM Slatina - CSA Steaua, iar marți, Dinamo - Oțelul Galați.