myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

FC BRAȘOV, subiect de campanie electorală pentru primarul Scripcaru?! Comunicatul Pro România...

  • Apreciez !Nu-mi place !-1
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 
Partidul PRO România Brașov ne-a trimis următorul articol de presă, de importanță sportivă pentru oraș și județ, legat de FC Brașov.
 
„Relansarea corectă a lui FC BRAȘOV sau o nouă mutare strict electorală?

Sportul a ținut capul de afiș al evenimentelor importante din municipiul Brașov în ultimele luni de zile. După dezamăgirile cauzate de excluderea echipei de handbal din toate competițiile și suspendările jucătoarelor care au folosit metode interzise de recuperare, decizii în urma cărora imaginea Brașovului a fost și ea grav șifonată, primarul Scripcaru s-a jucat din nou cu sentimentele iubitorilor de sport din Brașov și a făcut o mutare aparent dătătoare de speranțe pentru viitor, a achiziționat în patrimoniul municipiului, fără licitație, marca și palmaresul defunctei FC BRAȘOV, ca fiind bunuri de interes local!

La prima vedere este o mutare utilă comunității, dar venim în fața cetățenilor cu câteva explicații prin care dorim ca iubitorii de sport să nu cadă într-o nouă capcană electorală a domnului primar, profesor de sport la origini, mai ales după ultimele zvonuri de formare a unui «nou FC BRAȘOV», al câtelea din ultimii ani!?

Brașovenii trebuie să cunoască faptul că orașul nostru are în acest moment 4 echipe de fotbal seniori, toate la nivel semi-profesionist sau amator (AS SR, CSM Corona, CS Colțea 1920 și Steagu Roșu), dar este singurul oraș important din țară fără echipă în fotbalul profesionist! Brașovul participă cu 2 cluburi de juniori în LIGA ELITELOR, echivalentul Ligii 1 la fotbal (CS Colțea 1920 și ACS Kids Tâmpa, ambele cluburi exclusiv private). Cel mai probabil, gândurile edilului au fost ca CSM Corona să devină FC Brașov, dar acest lucru nu este nici legal, datorită statutului celor de la Corona, dar nici nu este pe placul iubitorilor de fotbal și implicit această eventuală mutare ar atrage multe voturi în minus. Zilele trecute, au apărut foști jucători stegari (aflați direct sau indirect în preajma actualei conduceri a orașului) care doresc renașterea lui FC BRAȘOV sub o altă societate…! De ce oare ar fi nevoie de o altă societate când majoritatea iubitorilor galben-negri sunt deja organizați în mai multe asociații care sprijină echipa de Liga 3, AS SR?

Precaut din fire, edilul a mutat centrul atenției din sportul local către fotbal, unde se preconizează alt stadion (al câtelea!?), iar acum așteaptă momentul oportun pentru a descăleca în salvatorul lui FC Brașov, însă faptele îl contrazic total, deoarece PRIMĂRIA BRAȘOV NU ARE ÎN ACEST MOMENT UN PROIECT FOTBALISTIC DE INTERES LOCAL! De ce? În primul rând, nepăsarea față de fotbal din ultimul deceniu a adus orașul nostru într-o ipostază jenantă când vrem să ne gândim la baza piramidei, și anume infrastructura! Brașovul este un oraș de munte, cu o climă vitregă și o iarnă grea, viitorul fotbalului stă în terenurile sintetice moderne și cu nocturnă, iar în acest moment în Brașov numărul lor este 0 (zero), ca să nu mai vorbim de promisul stadion încă de prin 2008!

De asemenea, se impune urgent ca în cadrul LPS Brașov să se înființeze secția de fotbal în vederea relansării urgente a fotbalului juvenil, altfel nu va exista nicio justificare pentru campusul sportiv demarat în cartierul Uzina 2 prin, deocamdată, demolarea stadionului CARPAȚI!

Considerăm că doar prin consultarea celor implicați direct în proiectele existente în acest moment (care sunt suficiente pentru a relansa FC BRAȘOV), fotbalul brașovean ar avea o șansă pe termen mediu și solicităm Primăriei Brașov să demareze urgent astfel de acțiuni care ar aduce liniște în sufletele «stegarilor»!

Ciprian Jurubescu
Coordonator Sport - PRO ROMÂNIA BRAȘOV”.

 


Loading...

loading...

Comentarii  

Bartolomeu
+2 #1 Bartolomeu 25-06-2020 17:04
Fotbalul a fost si va ramne o afacere dubiosa! Circ pe teren, "intelegeri" intre adversari prin vestiare, "subventii si donatii" care se "evapora", circuite dubioase ("finantatori"- "jucatori"-"sup orteri") prin care se spala foarte multi "bani murdari"! Prea putini sunt spectatorii care vor sa asiste la o intrecere sportiva corecta, si foarte multi la violente (galeriile zgomotoase - > al "13 jucator")! Un numar mare de membrii violenti implicati in distrugeri la manifestatiile publice, s-au "împrietenit" prin tribunele stadionelor!Pro babil, prima data jocul a fost popularizat si organizat in United Kingdom la mijlocul secolului al 19-lea, fiind un mijloc de refulare a unor tensiuni sociale de catre populatiei. Au fost creeate si alte intreceri sportive intre echipe (cluburi patronate chiar de biserica), pentru ca tinerii sa-si consume energia, iar spectatorii ...înjurăturile ! (Young Men’s Christian Association - > YMCA).Bartolome u
Citat | Raportează către un administrator

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 
MyTex - Stiri Online Brasov

Poza zilei

 
FEG Education

Citește ziarul

Radio TexFm


Insigra Angajeaza

Curs BNR

Lun, 20 Sep 2021
Euro   Euro   EUR   4.9481   Creștere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.2275   Creștere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.7761   Scădere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.5341   Creștere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2382   Stagnare
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.2925   Scădere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.5299   Creștere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   140.0000   Scădere
Acesta este spatiul pentru reclama ta!

Credeţi că vor urma şi alte restricţii în cazul în care cazurile de Covid se vor înmulţi?

Campanii Publicitare Outdoor

Cele mai citite

Cele mai comentate

                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter