myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

BRAȘOV. Marius Dunca (PSD): Este inadmisibil ca noua UPU să nu fie dată în folosință. „Chiar vă bateți joc?”

  • Apreciez !Nu-mi place !+9
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Preşedintele PSD Braşov, senatorul Marius Dunca, a făcut, vineri, un apel către autorităţile judeţene braşovene, dar şi către conducerea Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Braşov pentru a da în folosinţă noua Unitate de Primiri Urgenţe (UPU), a cărei recepţie s-a făcut în urmă cu o lună, susține Dunca.

Este inadmisibil ca, la o lună de la recepţia noii Unităţi de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean Braşov, aceasta să nu fie dată în folosinţă. De ce la Bagdasar Arseni s-a putut să se dea în folosinţă noua secţie UPU, care a fost transformată în unitate COVID, şi la Braşov nu se poate? O clădire nouă şi modernă stă nefolosită în timp ce numărul braşovenilor infectaţi cu SARS-CoV-2 explodează de la o zi la alta. Fac un apel către directorul spitalului, către preşedintele Consiliului Judeţean Braşov. Chiar nu vă interesează de soarta braşovenilor? Chiar vă bateţi joc?", a afirmat, într-o conferinţă de presă, senatorul PSD.

Acesta acuză, că, din cauza unor „jocuri politice iresponsabile”, România a ajuns în situaţia în care „nu sunt locuri libere la ATI, nu se găsesc nici antiviralele esenţiale în această criză sanitară, Remdesivir şi Tocilizumab”, iar „la încă un spital din România a fost activat codul roşu, deoarece instalaţia s-a defectat, pacienţii COVID din Spitalul Tg. Cărbuneşti rămânând fără oxigen”.

„La fiecare două minute un român moare de COVID! Peste 3.500 de oameni au fost răpuşi în ultima săptămână. Comunităţi întregi dispar. Am ajuns aici din cauza jocurilor politice iresponsabile ale celor care s-au jucat de-a guvernarea, având tot sprijinul lui Klaus Iohannis. Nu sunt locuri libere la ATI, nu se găsesc nici antiviralele esenţiale în această criză sanitară, Remdesivir şi Tocilizumab. Ne mor părinţii, bunicii, prietenii în aşteptarea medicamentelor! Domnule Iohannis, fie-vă milă de acest popor!”, a mai spus preşedintele filialei PSD Braşov.

 

Afirmațiile lui Dunca despre noua Unitate de Primiri Urgenţe (UPU) de la Judeţean se bazează, probabil, pe ceea ce a spus fostul ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, la predarea mandaarului, în septembrie, când a prezentat stadiul investițiilor și a menționat și acest proiect din Brașov, implementat de minister, cu finanţare de la Banca Mondială.
„Luna aceasta (septembrie - n.r.) urmează să fie operaţionalizată noua Unitate de Primiri Urgenţe (UPU) de la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţe Braşov”, anunţa Mihăilă.
La ora aceea, însă, potrivit reprezentanțișor CJ Brașov,  lucrările erau încă în derulare, constructorul făcând mici retușuri la clădire, dar lucrând și la amenajarea zonei din faţa intrării la UPU. Chiar dacă acestea vor fi fost deja finalizate, urmează să fieinstalate echipamentele şi aparatura medicală, achiziţionate printr-un proiect cu finanţare europeană, accesat de CJ.

E drept că ar fi trebuit să fie gata din ianuarie 2021, conform contractului semnat în aprilie 2019, ba chiar, potrivit declarațiilor făcute de alt fost ministru al Sănătății, Nelu Tătaru, în vara anului trecut, 20 decembrie 2020 ar fi fost data de inaugurare.



 


Loading...

loading...

Comentarii  

Dan, dac liber verde
-7 #1 Dan, dac liber verde 23-10-2021 08:43
Strămoșescul "MUIE PSD", în care PSD trebuie înlocuut des cu PNL sau USR sau PMP sau alte P-uri, nu mai funcționează la "muncitorul" dunca de pe vremea orgiilor din TSD, prin care și-au asigurat ascensiunea în politica brașoveană și două dintre localistele noastre. La dunca merge, mai bine, "MUIE DUNCA" direct!
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
+2 #2 Barbu Gh. 23-10-2021 10:00
„Luna aceasta (septembrie - n.r.) urmează să fie operaţionalizat ă noua Unitate de Primiri Urgenţe (UPU) de la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţe Braşov”, anunţa Mihăilă.”. Are dreptate pesedracul ăsta roșu. Nu-mi convine să recunosc dar are dreptate.
Unde mai punem că „că ar fi trebuit să fie gata din ianuarie 2021, conform contractului semnat în aprilie 2019....” spune totul despre „priceperea” aliaților penelei&pluserei.

ȘI CITIȚI CU ATENȚIE: „...nu se găsesc nici antiviralele esenţiale în această criză sanitară, Remdesivir şi Tocilizumab. Ne mor părinţii, bunicii, prietenii în aşteptarea medicamentelor!
Ce vă spuneam eu, nu? ĂȘTIA AU BĂGAT MILIARDE ÎN DOZE INUTILE DAR AU LĂSAT DE IZBELIȘTE RESTUL. Ce fac „puliticienii” noștri acum este genocid. Dozele ăstea sporesc împrăștierea gripei, nu imunizează, nu protejează.
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-5 #3 Willy 23-10-2021 11:11
Citez pe Barbu Gh.:
„Luna aceasta (septembrie - n.r.) urmează să fie operaţionalizată noua Unitate de Primiri Urgenţe (UPU) de la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţe Braşov”, anunţa Mihăilă.”. Are dreptate pesedracul ăsta roșu. Nu-mi convine să recunosc dar are dreptate.
Unde mai punem că „că ar fi trebuit să fie gata din ianuarie 2021, conform contractului semnat în aprilie 2019....” spune totul despre „priceperea” aliaților penelei&pluserei.

ȘI CITIȚI CU ATENȚIE: „...nu se găsesc nici antiviralele esenţiale în această criză sanitară, Remdesivir şi Tocilizumab. Ne mor părinţii, bunicii, prietenii în aşteptarea medicamentelor!”
Ce vă spuneam eu, nu? ĂȘTIA AU BĂGAT MILIARDE ÎN DOZE INUTILE DAR AU LĂSAT DE IZBELIȘTE RESTUL. Ce fac „puliticienii” noștri acum este genocid. Dozele ăstea sporesc împrăștierea gripei, nu imunizează, nu protejează.

Intreb si eu de curios: ce legatura are UPU cu dozele? Chiar alte texte nu esti in stare sa produci? Mai schimba haznaua atunci, fra.
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
+1 #4 Barbu Gh. 23-10-2021 11:30
Care nu știa ce efecte dăunătoare are băutul spirtoaselor în mod repetat și în cantități incomensurabile , este rugat să citească întrebarea pusă de un vajnic reprezentat al alcoolismului pusă la ora 11:11.
Citat | Raportează către un administrator
ionelul
+4 #5 ionelul 23-10-2021 12:47
Sobolanii mari si rosii (=psd) !
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
0 #6 Barbu Gh. 23-10-2021 13:54
Citez pe ionelul:
Sobolanii mari si rosii (=psd) !

De acord cu tine dar spune-ne nouă, te rugăm, ce-au făcut vajnicii „liberali” sau plusereii leghebetiști. Pentru noi, pentru țară, nu pentru ei și neamul lor. Ce au făcut ca să îndrepte mizeriile acestor șobolani?
Spune unde a greșit ipochimenul?
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
0 #7 Barbu Gh. 23-10-2021 13:59
Citez pe Dan, dac liber verde:
Strămoșescul "MUIE PSD", în care PSD trebuie înlocuut des cu PNL sau USR sau PMP sau alte P-uri, nu mai funcționează la "muncitorul" dunca de pe vremea orgiilor din TSD, prin care și-au asigurat ascensiunea în politica brașoveană și două dintre localistele noastre. La dunca merge, mai bine, "MUIE DUNCA" direct!

Waxxere, degeaba ți-ai schimbat pseudonimul, pînă aici pute a băutură ordinară! Ți se recunoaște „stilul”! Ai împuțit atmosfera pe „MyTex”.

ȘI VĂD CĂ MYTEX-UL APROBĂ ACEST LIMBAJ SUBURBAN! „Bravo”!
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-4 #8 Willy 23-10-2021 15:40
Citez pe Barbu Gh.:
Citez pe Dan, dac liber verde:
Strămoșescul "MUIE PSD", în care PSD trebuie înlocuut des cu PNL sau USR sau PMP sau alte P-uri, nu mai funcționează la "muncitorul" dunca de pe vremea orgiilor din TSD, prin care și-au asigurat ascensiunea în politica brașoveană și două dintre localistele noastre. La dunca merge, mai bine, "MUIE DUNCA" direct!

Waxxere, degeaba ți-ai schimbat pseudonimul, pînă aici pute a băutură ordinară! Ți se recunoaște „stilul”! Ai împuțit atmosfera pe „MyTex”.

ȘI VĂD CĂ MYTEX-UL APROBĂ ACEST LIMBAJ SUBURBAN! „Bravo”!

Am vazut destule gunoaie la viata mea. Dar tu prin nesimtire, ii intreci pe toti. Ai tupeul jegos sa vorbesti despre limbaj, rusofilule? Mie mi se rupe cat de prost esti. Important este ca te vede lumea ce prost esti si astfel parerile tale ajung acolo unde le este locul: la buda! Ha, ha, ha!
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
0 #9 Barbu Gh. 23-10-2021 16:36
Alcoolicul nu se lasă. Oare cât a băut pînă acum? Că un om treaz și normal la cap are un altfel de comportament în societate.

Deci vedeți, stimați brașoveni, unde duce consumul exagerat de băuturi alcoolice? Citiți ce scrie un bețiv la ora 15:40. Sau la un alt articol, tot de azi, unde este și mai „dezlănțuit”. În afara limbajului specific, specific alcoolicilor, să vă împrospătez memoria:
„Te trezesti a doua zi din betie si te gandesti cu groaza ce ai pescuit aseara: el sau ea.” În ce hal se pot îmbăta unii??? Nu mai știu ce „pescuiesc”, săracii de ei.

Iar când le aduci aminte, vorbesc așa cum au învățat în familie. Da, da, în familie, familie care din născare l-a inițiat în „tainele” băuturii. ȘI ÎL CITEZ:
„Eu in carciuma m-am nascut, in carciuma vreau sa mor.” În mytex.ro, data 27-09-2121 la 23:21.

Când îl întrebi, se dezlănțuie ca ăia în sevraj. Te face „procuror comunist”. De te și întrebi: de unde cunoaște, bețivanul, cum ancheta procuratura pe vremuri? O fi fost anchetat și el? Dacă da, și, conform convingerii cu care face comparații, sigur a fost, pentru ce a fost anchetat de procuratură?
Citat | Raportează către un administrator
Willy
0 #10 Willy 24-10-2021 02:17
Citez pe Barbu Gh.:
Alcoolicul nu se lasă. Oare cât a băut pînă acum? Că un om treaz și normal la cap are un altfel de comportament în societate.

Deci vedeți, stimați brașoveni, unde duce consumul exagerat de băuturi alcoolice? Citiți ce scrie un bețiv la ora 15:40. Sau la un alt articol, tot de azi, unde este și mai „dezlănțuit”. În afara limbajului specific, specific alcoolicilor, să vă împrospătez memoria:
„Te trezesti a doua zi din betie si te gandesti cu groaza ce ai pescuit aseara: el sau ea.” În ce hal se pot îmbăta unii??? Nu mai știu ce „pescuiesc”, săracii de ei.

Iar când le aduci aminte, vorbesc așa cum au învățat în familie. Da, da, în familie, familie care din născare l-a inițiat în „tainele” băuturii. ȘI ÎL CITEZ:
„Eu in carciuma m-am nascut, in carciuma vreau sa mor.” În mytex.ro, data 27-09-2121 la 23:21.

Când îl întrebi, se dezlănțuie ca ăia în sevraj. Te face „procuror comunist”. De te și întrebi: de unde cunoaște, bețivanul, cum ancheta procuratura pe vremuri? O fi fost anchetat și el? Dacă da, și, conform convingerii cu care face comparații, sigur a fost, pentru ce a fost anchetat de procuratură?

Uite fraiere ca sa te bucuri si tu: intr-o miercuri pe 31 februarie, m-a anchetat procuratura comunista. Motivul? Am sedus-o pe maica-ta, barbulina-bon de masa si am abandonat-o. Eu si alti cateva sute. Nu arata ea atunci asa cum arata azi. Mi-a dat NUP, mie si alora cateva sute de reclamati ca nu se stia al cui e ADN-ul, daca ma intelegi. Nici nu avea cum sa se potriveasca vreunul ca rahataul din care era plodul sau, nu avea ADN, dupa cum se stie. Doar bacterii si alte alea. Singura noastra vina a fost ca i-am dat barbulinei sa manance prea mult si s-a cufurit (restul stii, uita-te in certificatul de nastere), astfel beleaua a cazut pe noi caci noi am fi autorii rahatului cu ochi rezultat, cum ar veni. Atunci altfel se punea problema, pe femeie o intreba la militie atat: "fa, ai mancat si ai baut iar ala a platit tot?" Daca femeia raspundea "da", era data afara si considerata prostituata. Alta intrebare?
Citat | Raportează către un administrator