myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

BRAȘOV. De ce să PROTESTEZE oamenii împotriva administrației Coliban?! Comunicatul organizatorilor...

  • Apreciez !Nu-mi place !0
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Așa cum am mai anunțat, în data de 25 februarie, la ora 17.00, în fața Primăriei Brașov, va avea loc un protest împotriva primarului Coliban!. Într-un comunicat de presă, organizatorii au detaliat motivele declanșării acestei acțiuni:

„Dragi brașoveni,

Se fac zilele acestea un an și patru luni de când actuala administrație USR-istă a Brașovului a preluat prin votul de democratic al cetățenilor, frâiele administrației publice locale.

Aceste alegeri au fost câștigate de către actualul primar, Allen Coliban, și partidul din care acesta provine, pentru că brașovenii, fiind sătui de vechea administrație, care conducea orașul în contra intereselor cetățenilor, au crezut, pe bună dreptate, că schimbarea va aduce schimbările politice necesare ce vor duce la bunăstarea Municipiului Brașov.

Din păcate pentru noi, cetățeni ai Brașovului, am fost mințiți în campania electorală. Am avut încredere în gașca de incompetenți propusă de către USR. Am avut încredere că aceștia vor reda Brașovului strălucirea pe care orașul o merită. Am avut încredere că vom avea o administrație transparentă, competentă și aproape de cetățean și nevoile lui.

Speranțele s-au năruit pe rând. O serie întreagă de strategii au fost puse în aplicare, dar, din păcate pentru cetățeni, se face prea puțin. Mult prea puțin. Orașul, din păcate, în loc să aibe parte de progres, regresează pe zi ce trece.

La fel ca George Scripcaru, Allen Coliban urmează o agendă proprie, care nu are puncte de legătură cu agenda publică. Cu nevoile orașului. Cu nevoile reale ale cetățeanului. Cetățean care este zi după zi sugrumat de deciziile aberante ale actualei conduceri, ce sărăcește bugetul aruncând banii brașovenilor pe tot felul de proiecte cu finalitate îndoielnică.

Adevărata misiune a administrației publice locale este aceea de a se mula pe nevoile orașului și ale cetățeanului. Misiune ce a fost trădată atât de administrația Scripcaru, cât și de administrația Coliban. Politicile lor de administrare ale Municipiului Brașov sunt asemănătoare și, din păcate pentru noi, nu aduc nici un fel de beneficiu cetățeanului.

Valorile noastre, ca popor, valorile noastre ca cetățeni pașnici ai Brașovului, sunt luate în derâdere, încercându-se în mod repetat și cu intenție separarea noastră, a oamenilor, de fibra noastră comună, de orașul al cărui nume, pomenit cu mândrie, însemna ceva.

Însemna civilizație, însemna istorie, însemna bun simț, însemna sacrificiul suprem.

Noi ar trebui să fim mândri de orașul nostru. Care are un potențial gigantic de dezvoltare. Atât industrială, cât și turistică și culturală. Am putea să fim un oraș etalon la nivel național. Dar politicienii care pe rând au administrat orașul, și-au îndreptat strategiile mai mult spre interesele lor personale sau de grup, și mai puțin spre nevoile reale de dezvoltare durabilă a Brașovului. Ceea ce este trist!

Dar le amintim un lucru cu certitudine. Că Municipiul Brașov este ORAȘ MARTIR! Că în orașul Brașov, populația s-a ridicat împotriva fricii și abuzurilor regimului dictatorial al lui Ceaușescu în noiembrie 1987. Că orașul Brașov a dat MARTIRI, în lupta lui pentru libertate în 1989. Și aceste lucruri care stau mărturie fiind însemnate în cartea de istorie cu litere de sânge, nu ne lasă să uităm de unde venim și cine suntem.

Ca atare, lucrurile nu pot rămâne în stadiul actual. Avem de apărat un blazon. Avem de apărat drepturile și libertățile noastre consfințite prin legi. Și de Dumnezeu!

Brașovenii ies în stradă vineri, 25 februarie 2022 de la ora 17 în apropierea Primăriei Brașov, în cadrul unui protest pașnic, notificat autorităților locale.

Coliban și gașca de USR-iști care conduc vremelnic destinele orașului nostru, trebuie să afle prin gura mulțimii că au deraiat de la agenda publică. Și că acest lucru se vede. Se vede și ne deranjează pe noi, brașovenii. Pentru că este vorba de orașul nostru!

Ieșim în stradă ca să zicem un NU hotărât IMPOSTURII și DILETANTISMULUI de la Primăria Brașov!

Ieșim în stradă ca să-i spunem lui Coliban că a luat-o pe căi greșite, deși a promis că nu o va face!

Ieșim în stradă ca să-i reamintim lui Coliban că Brașovul nu este bătaia de joc a unor politicieni ieftini, de conjunctură, incapabili să se uite pe stradă în ochii cetățenilor!

Primarul și gașca lui de incompetenți trebuie să plece!

Brașovul are nevoie de progres, și nu de progresism!

Organizatorii,

Țuțuianu Melinda &  Vâju Dan”.

 


Loading...

loading...

Comentarii  

Barbu Gh.
+2 #1 Barbu Gh. 22-02-2022 12:02
Nu zicem că nu ar fi motive destule de protest împotriva falsificatorulu i de diplome dar, deocamdată, să fim bucuroși că am scăpat de semianalfabetul penal. ĂLA AR FI RAS TOTUL ÎN ORAȘ.

DACĂ TOT VOR PROTESTE, PĂI SĂ PROTESTEZE PENTRU CE SE MERITĂ. SĂ SE PROTESTEZE ÎMPOTRIVA CROTALULUI ELECTRONIC, ÎMPOTRIVA INJECTĂRII FORȚATE, ÎMPOTRIVA EXPLOZIEI PREȚURILOR, ÎMPOTRIVA SCĂDERII NIVELULUI DE TRAI ȘI A DURATEI VIEȚII!!!
Ăstea sunt motive, nu faptul că am nimerit un mincinos și un puturos.
Citat | Raportează către un administrator
Zah Ioan
-13 #2 Zah Ioan 22-02-2022 13:30
Am spus si repet: un protest fara urmari.Tutuianu nu doreste altceva decat sa iasa cu ceva in evidenta si neputand procedeaza astfel.
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
+4 #3 Barbu Gh. 22-02-2022 13:53
Este rău că mai există printre noi oameni care cred că protestele nu aduc nimic. Ba chiar inițiativa unui protest, într-o țară de mămăligari, dacă este și îndeplinită, este un succes.

Să nu uităm că populimea mioritică, lașă prin definiție (vezi istoria), este împotriva luptei, împotriva răsculării. De ce alte țări au manifestații în mod regulat? De ce?
Citat | Raportează către un administrator
Marcel Vasilescu
+1 #4 Marcel Vasilescu 22-02-2022 16:45
Nu i se reproșează absolut nimic concret - noii administrații, ci doar încălcarea unor principii generale ca transparență, etc.
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-1 #5 Willy 22-02-2022 22:13
Citez pe Barbu Gh.:
Este rău că mai există printre noi oameni care cred că protestele nu aduc nimic. Ba chiar inițiativa unui protest, într-o țară de mămăligari, dacă este și îndeplinită, este un succes.

Să nu uităm că populimea mioritică, lașă prin definiție (vezi istoria), este împotriva luptei, împotriva răsculării. De ce alte țări au manifestații în mod regulat? De ce?

Latraule rusofil, pai cand dereglatii hauriti, idolii tai, au luat cu asalt Parlamentul, nu-i asa ca au protestat degeaba? In afara de ceva dosare, ce le-a adus circul/protestu l?
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-1 #6 Willy 22-02-2022 22:13
Se pare ca exista niste dedesubturi.
Citat | Raportează către un administrator

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 

Poza zilei

 
Brai-Cata - Colecteaza selectiv

Citește ziarul

Radio TexFm


Comprest S.A.

Curs BNR

Vi, 30 Sep 2022
Euro   Euro   EUR   4.9490   Creștere
Dolarul american   Dolarul american   USD   5.0469   Scădere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.6367   Creștere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   5.1652   Scădere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2606   Scădere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.6857   Scădere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.5304   Creștere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   117.2800   Scădere
Anunturi MyTEX

Credeţi că se va ajunge în situaţia ca NATO să desfăşoare acţiuni militare pe teritoriul Rusiei?

Cele mai citite

                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter