myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

BRAȘOV. Olimpia CSU a ratat calificarea în finala LNBF. Rămâne lupta pentru „bronz”

  • Apreciez !Nu-mi place !0
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Olimpia CSU Brașov a pierdut în minimum de meciuri, 0-2, confruntarea cu CSM Satu Mare din semifinalele Ligii Naționale de baschet feminin (LNBF).

După ce au pierdut la Satu Mare, 60-101, „olimpicele” au cedat și în meciul al doilea al seriei, care a avut loc la Sala Sporturilor „D. P. Colibași”, 68-72, pe sferturi 30-20, 11-15, 11-20, 16-17. Echipa noastră a început bine disputa și în debutul sfertului al doilea au avut un avantaj consistent, 37-20. Oaspetele nu au cedat și au reușit să revină în meci, ajutate și de câteva decizii ale arbitrilor, contestate de tabăra brașoveană. La pauza mare, avansul formației de la poalele Tâmpei a fost de doar șase puncte, 41-35, iar în startul sfertului 3, CSM Satu Mare a trecut pentru prima oară în avantaj, 44-43. Până la final, nici una dintre combatante nu a reușit să se desprindă, alternând momentele în care s-au aflat în față pe tabelă. Ultimele minute au fost tensionate, iar oaspetele au greșit mai puțin și s-au impus cu 72-68.

Cu 2-0 la general, CSM Satu Mare s-a calificat în finala Ligii Naționale de baschet feminin, unde se va duela cu Sepsi Sf. Gheorghe, care a trecut cu același scor, 2-0 (97-69, 87-59), de Universitatea Cluj.

În finala pentru „bronz”, care se va disputa în sistemul cel mai bun din trei meciuri, Olimpia CSU Brașov o va întâlni pe „U” Cluj. Prima partidă se va disputa joi, sub Tâmpa.

„Disputa de la Brașov nu a mai fost la fel de dezechilibrată precum cea de la Satu Mare. Am avut un avans important, 17 puncte, pe care - din păcate - nu am reușit să îl menținem. Banca mult mai lungă a adversarului și-a spus cuvântul. Totuși, echipa noastră s-a autodepășit. Despre alte detalii nu vreau să discut, însă consider că puteam câștiga. Chiar dacă am pierdut, sunt mândru de ceea ce au realizat fetele. Am făcut un nou sezon foarte bun, jucăm a treia finală mică în trei ani. Firesc, ne dorim să ne apărăm «bronzul» pe care l-am cucerit anul trecut. Va fi o serie grea cu «U» Cluj, dar dacă vom evolua cum am făcut-o acum nu vor fi probleme”, a declarat antrenorul Dan Calancea.

 


Loading...

loading...

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 
MyTex - Stiri Online Brasov

Poza zilei

 
Brai-Cata - Colecteaza selectiv

Citește ziarul

Radio TexFm


Comprest S.A.

Curs BNR

Vi, 27 Mai 2022
Euro   Euro   EUR   4.9429   Creștere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.6098   Scădere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.8083   Scădere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.8066   Scădere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2418   Scădere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.6187   Creștere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.5272   Creștere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   125.7900   Scădere
Anunturi MyTEX

Credeți că primarul Allen Coliban va face „curățenie” la secția de handbal a CSM Corona Brașov după ratarea promovării în Liga Națională?

Cele mai citite

                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter