myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 
 

Baschet fără braşoveni la Corona / Ştiinţa Bucureşti să trăiască

  • Apreciez !Nu-mi place !+2
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Comitetul Executiv al Federatiei Romane de Baschet a aprobat ieri, cu unanimitate de voturi, afilierea provizorie la FRB a CSM Corona Brasov.

Astfel, clubul Primăriei Braşov va evolua în sezonul viitor în Liga 1, al doilea eşalon al baschetului masculin românesc, urmând să fie coleg, în Grupa A, cu ACS Ralph Braşov. Celelalte formaţii din serie sunt CSM CSU Oradea 2, BC CSU Sibiu 2, CSS VSK Gheorgheni, CSU U Cluj Napoca, CS Vâlcea 1924. Primele 4 clasate se vor califica în faza următoare a campionatului, grupa 1-8, une se va juca în sistem tur-retur, fiecare cu fiecare. Apoi, primele 4 clasate din grupa 1-8 vor accede în Turneul Final de promovare.

Aşadar, Corona va avea reprezentare şi în baschetul masculin românesc, însă problema majoră este că acest club pare să nu mai fie al braşovenilor.

Bătaie de joc girată şi de primar 

Concret, la baschet, Corona Braşov a făcut un parteneriat cu... Ştiinţa Bucureşti. Din informaţiile noastre, noua formaţie a Braşovului se va antrena la Bucureşti şi va fi în oraş doar pentru meciurile oficiale de pe teren propriu. Apoi, la echipă vor veni sportivi şi antrenori de la Ştiinţa Bucureşti, în condiţiile în care oraşul nostru dispune de un bazin imens de jucători şi de antrenori în această disciplină. Este o bătaie de joc la adresa celor care practică acest sport în oraşul de la poalele Tâmpei, girată cu seninătate inclusiv de primarul Allen Coliban. Edilul arată că este decis să scoată Braşovul din tot ceea ce înseamnă sport în oraşul nostru. Altfel nu se explică ceea ce se întâmplă atât la Corona, cât şi la FC Braşov, unde braşovenii sunt băgaţi în seamă.

„Ne folosim de acest vehicul”

Contactat pentru a explica decizia de parteneriat cu Ştiinţa Bucureşti în detrimentul cluburilor braşovene, managerul Alexandru Dedu a comentat: „Ne dorim să promovăm în primul eşalon şi aveam nevoie de un vehicul care să ne ducă acolo. Vrem să facem o echipă competitivă şi performanţă pentru braşoveni. Momentan, nu există un club fanion în baschetul masculin braşovean unde copiii din oraş să viseze să joace. Ne folosim de acest vehicul pentru a ne îndeplini obiectivele. Este un parteneriat temporar”.

Vorbele lui Dedu, fără acoperire

Problema este că nivelul Ligii 1 de baschet masculin este unul modest, iar tot ce spune Alexandru Dedu nu are acoperire. Cu 2 străini, care oricum vor fi aduşi la echipă, plus jucători de la cluburile braşovene, cu care ar fi fost normal să se facă o colaborare, s-ar fi promovat la fel de uşor şi, probabil, cu costuri mai mici. Dar, în „era” primarului Allen Coliban, braşovenii nu au loc în sport. Din păcate, la echipa de baschet masculin Corona Braşov nu este nici un braşovean, nici în staff-ul tehnic, nici în lotul de jucători, urmând să se plătească sportivi de la Ştiinţa Bucureşti.

„Doare ceea ce se întâmplă acolo”

„Ştiam de planurile celor de la Corona pentru o echipă de baschet masculin. Noi am tot aşteptat să vină cineva să discutăm, dar nu a venit nimeni. Doare ceea ce se întâmplă acolo. Să faci parteneriat cu o echipă din Bucureşti, când la Braşov ai tot ce îţi trebuie pentru un asemenea proiect... Nu puteam să mergem să îi întrebăm dacă au nevoie de noi, aşteptam totuşi să vină ei. Au mai facut la Corona la fel cu echipa de polo şi unde s-a ajuns...”, a spus dezamăgit Gabi Calancea, directorul CSU Braşov.

Încă o întrebare

Şi încă o întrebare, dacă tot se vrea performanţă pentru Braşov, de ce nu s-a încercat măcar o implicare în baschetul feminin, unde Olimpia CSU are deja o echipă bună, care cu un imbold din partea Coronei ar fi putut să se lupte la titlu cu Sepsi Sf. Gheorghe şi ar fi putut reprezenta orașul nostru în Europa. Probabil, echipa aceea ar fi putut trece fără probleme la Corona, dacă ar fi fost un minim interes pentru performanţă sub Tâmpa. Sau chiar era o problemă dacă s-ar fi numit Corona Olimpia CSU?

CITEȘTE ȘI: Șeful Coronei nu cunoaște baschetul brașovean / O bătaie de joc

Aşteptăm cu interes şi proiectul gândit pentru volei la Corona Braşov...

 


Loading...

loading...

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 
MyTex - Stiri Online Brasov

Poza zilei

 
FIN-ECO -Elimina deseurile responsabil!

Citește ziarul

Radio TexFm


Comprest S.A.

Curs BNR

Mie, 22 Mar 2023
Euro   Euro   EUR   4.9232   Creștere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.5644   Scădere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.6092   Creștere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.9467   Creștere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2451   Scădere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.3316   Scădere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.5172   Creștere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   126.9000   Creștere
Anunturi MyTEX

Susțineți ideea construcției unui sens giratoriu suspendat în Bartolomeu?

Cele mai citite

                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter