myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

BRAȘOV. Mariana Târcă - ATACURI ȘI ÎNȚEPĂTURI; despre Ryde și... Cristina Neagu!

  • Apreciez !Nu-mi place !0
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Și Mariana Târcă este dezamăgită de comportarea echipei naționale de handbal femninin a României la acest Campionat Mondial din Japonia, neuitând nici faptul că, în prima fază, înaintea de a apărea pe firmament CAZUL CORONA, fiica sa, Sorina, nu a fost chemată la lot.

Pentru www.prosport.ro, fosta mare handbalistă brașoveană a declarat: „Voi spune foarte multe cât de curând. Riscăm să ne ducem după handbalul masculin românesc... Eu nu am fost de acord de la început cu aducerea lui Ryde la echipa națională. În primul rând, trebuie să ai respect față de oamenii care te angajează și să înveți cât mai repede limba țării unde lucrezi. Eu, după maximum trei-patru luni, puteam să dau interviuri în sârbește, atunci când m-am dus să joc șase ani la Podravka. Din respect pentru acei oameni am învățat limba lor”.

Mariana Târcă s-a întrebat, apoi, dacă selecționerii străini ai echipei noastre naționale feminine, întâi Martin Ambros, acum Tomas Ryde, au urmărit „live” turnee finale ori diversele acțiuni ale loturilor de tineret și junioare, știu ce vine din urmă, cunosc modul cum se face selecția, pentru ca tot ea să răspundă: „Nu”.

Pentru sursa citată, directorul tehnic al Coronei Brașov a punctat că selecția la prima reprezentativă se face „după interesul unor cluburi, iar acest lucru este foarte dureros. Eu, dacă vorbesc acum despre Sorina, o să fiu acuzată că sunt mama ei, dar trebuie să fim corecți. Nu vreau să pară că mă refer direct la Cristina Neagu, dar eu, când am simțit că am o vârstă și din spate venea Steluța Luca, am cerut staff-ului tehnic să joc eu în centru și să îi facem loc Steluței pe inter dreapta. Simțeam că este o jucătoare de valoare și cea care era câștigată era doar echipa. Cristina este o jucătoare imensă, dar nici ea nu o să mai poată să tragă de una singură echipa. Trebuie să înțelegem cu toți acest lucru”.

În continuare, Mariana Târcă a spus că în stagiul de la Cluj al echipei noastre naționale, premergător plecării în Japonia, Sorina, fiica sa, a fost umilită: „Cum credeți că se simte un copil de 19-20 de ani, care începe și încearcă și el să își facă un nume în handbalul românesc, când vede că domnul Ryde efectiv îl ignoră la antrenamente? În momentul în care a început să lucreze partea tactică, Sorina a fost lăsată la poarta la care nu contau jucătoarele pentru Ryde. Și-a dat seama din prima că nu are nici o șansă să fie selecționată la acest Campionat Mondial”.

La acest moment de cotitură, Mariana Târcă a mai susținut că e nevoie de un selecționer care să cunoască întregul handbal românesc.

Întregul material îl puteți citi aici: https://www.prosport.ro/alte-sporturi/handbal/mariana-tarca-mesaj-dur-pentru-cristina-neagu-nu-mai-poti-tine-echipa-de-una-singura-exclusiv-18953646

LECTUREAZĂ ȘI: Ryde dă vina pe... CAZUL CORONA!!!

Gheorghe Tadici cere DEMISII la FRH!

C.M. HANDBAL FEMININ. UMILINŢĂ şi cu JAPONIA. „Tricolorele” au încheiat ÎN GENUNCHI un turneu final RATAT. Demisionează Dedu?

 


Loading...

loading...

Comentarii  

dumitru
+4 #1 dumitru 11-12-2019 16:15
sunt de acord cu afirmatile Dnei TIRCA. Vin momente cind trebiuie sa ne punem ghetele in cui sau sa realizam ca in acest moment avem viitor in hanbalul romanesc,avem jucatoare de valoare care vin din urma, si sa le dam ocazia ori de cite ori sa joace sa se afirme in competiti oficiale si nu numai. DA Sorin Tirca la ora actuala este una dintre cele mai bune hanbaliste pe care le are Romania la ora actuala din noua generatie.Aseme nea jucatoare nici in visele negre ale lui Tomas Ryde nu trbuia lasata acasa.
Citat | Raportează către un administrator

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 
MyTex - Stiri Online Brasov

Poza zilei

 
Brai-Cata - Colecteaza selectiv

Citește ziarul

Radio TexFm


Comprest S.A.

Curs BNR

Lun, 06 Dec 2021
Euro   Euro   EUR   4.9483   Scădere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.3786   Creștere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.8051   Scădere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.7500   Scădere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2470   Creștere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.4205   Creștere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.5300   Scădere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   135.6200   Scădere
Anunturi MyTEX

Credeţi că preţurile la alimente vor continua să crească în perioada următoare?

Campanii Publicitare Outdoor

Cele mai citite

                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter