myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

A venit CUPA la Braşov

  • Apreciez !Nu-mi place !+4
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Într-un moment în care sportul braşovean este la pământ, hocheiştii de la Corona Braşov au reuşit o performanţă notabilă şi au adus un trofeu pentru oraşul nostru.

Cu fotbalul de ceva vreme prin mlaştinile eşalonului al treilea, cu handbalul, care se apropia de punctul culminant al proiectului şi cel mai probabil de Liga Campionilor, răpus de o prostie incredibilă, Braşovul iată că trăieşte prin hochei, un sport tânăr în oraşul nostru, care însă adună trofee.

Ceea ce s-a întâmplat în acest an la Corona arată cum trebuie construită o echipă.

„Lupii” au încheiat astfel excelent un 2020 marcat de pandemia de coronavirus. După ce în startul anului, înainte ca totul să fie oprit în sport, au fost eliminaţi din Erste Liga de ACSH Gheorgheni, braşovenii au strâns rândurile, iar în vară au reuşit o campanie de transferuri extraordinară, formând sub Tâmpa probabil cea mai tare echipă de când există acest sport la Corona. Radim Valchar, cel mai valoros jucător care a primit cetăţenia română, Tomas Klempa, o veche cunoştinţă a fanilor, omul care făcea tandem cu Ian McDonald pentru titlul din sezonul 2016-2017, Olivier Dame-Malka, fundaş fabulos, component al Naţionalei Franţei, echipă de Grupa Mondială, Carlo Finucci, cu multe meciuri în puternicul campionat din Marea Britanie, sau Ben Wilson, aflat la prima experienţă în Europa, plus Cody Carlson, care deja confirmase la Corona, au venit lângă autohtonii de mare valoare, cei mai buni din România, care au demonstrat ce pot, inclusiv la Naţională, pe care au dus-o în eşalonul secund al lumii, iar echipa arată fabulos. Totul, sub bagheta antrenorului Dave MacQueen, un profesionist care lucrat 7 ani în EBEL, un campionat de top în Europa, un canadian ce a reuşit să facă din această formaţie una cu adevărat puternică din toate punctele de vedere. Nu trebuie uitaţi „secundul” Levente Zsok, Rajmond Fülöp, antrenorul portarilor, team managerul Arpad Mihaly sau Emilian Cernica, conducătorul acestei secţii la Corona.

Jocul Coronei este o încântare pentru iubitorii acestui sport. „Lupii” şi-au subordonat adversarii în Erste Liga până acum, iar la Galaţi au fost net superiori în duelurile cu Gheorgheni sau Miercurea Ciuc.

Rămâne ca grupul să rămână pe aceeaşi linie şi să îndeplinească un vis până acum interzis pentru fanii braşoveni, titlul în Erste Liga, pe care cu siguranţă Corona îl poate obţine.

FOTO: Daniel Maximilian Milata, Maxim's Sports

CITEŞTE ŞI:

BRAŞOVUL, la PUTERE în hocheiul românesc. Corona a luat Cupa României, după un SUCCES ENTUZIASMANT cu Miercurea Ciuc

 


Loading...

loading...

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 
MyTex - Stiri Online Brasov

Poza zilei

 
Brai-Cata - Colecteaza selectiv

Citește ziarul

Radio TexFm


Comprest S.A.

Curs BNR

Ma, 11 Mai 2021
Euro   Euro   EUR   4.9265   Creștere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.0491   Scădere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.7238   Creștere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.4882   Scădere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2290   Scădere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.3462   Creștere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.5189   Creștere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   137.3800   Scădere

Bitcoin Exchange

Agentii imobiliare Brasov

Anunturi Chirii Brasov

Anunturi MyTEX
Acesta este spatiul pentru reclama ta!

Credeţi că ar trebui să se rennţe la purtarea măştii în exterior?

Campanii Publicitare Outdoor

Cele mai citite

                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter