myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X

BRAȘOV. Dr. Dan Grigorescu: Șapte oameni internați la Chirurgie, din cauza petardelor! Unul va rămâne fără o mână (Galerie FOTO)

• Apreciez !Nu-mi place !+4
Poze
Video
  • Poze
  • Video

Lucrez...

Lucrez...

Șapte persoane au fost internate la Chirurgie plastică, la Spitalul Clinic Județean de Urgență Brașov (iar altele au ajuns la Oftalmologie sau nu au necesitat internare), după ce au fost rănite de petarde. Bilanțul a fost prezentat de dr. Dan Grigorescu, șeful Secției Chirurgie plastică și reconstructivă de la SCJU Brașov. Redăm postarea sa de pe Facebook:

ȘAPTE!
7 internați numai la chirurgie plastică (fără a-i mai socoti pe cei de la Oftalmologie sau pe cei care au refuzat internarea).
7 destine deviate definitiv de la traiectoria normală.
7 x minim două operații în primă instanță (fără a le mai socoti pe cele de corecție sau optimizare a funcției mâinii).
7 mâini drepte ale unor dreptaci, dintre care una va fi sigur de amputat, alta de menținut cu chiu și vai ca element anatomic de inventar, iar restul doar de reparat la nivel funcțional mediu sau mediocru în condițiile lipsei "pieselor de schimb". Acesta este (doar la Brașov!) bilanțul "marii bubuieli" de Anul Nou 2020/2021.
Privindu-l de aproape, mă doboară nu atât oboseala celor peste 10 ore petrecute ieri și azi în sălile de operații, cât mai ales sentimentul inutilității semnalelor de alarmă pe care le-am tras și anul acesta cu toată greutatea credibilității mele profesionale. 
Așa nu se mai poate!
Trebuie început altcumva pentru a-i putea păzi pe cei vulnerabili (ca să nu le zic altfel!) de astfel de nenorociri...
O fac chiar eu, acum și aici!
Priviți mai jos și îngroziți-vă de rezultatul exploziei de petardă. Și distribuiti, că poate doar așa se va găsi cineva să înăsprească TOATĂ legislația privitoare la acest subiect, inclusiv partea privind îngrijirile medicale necesare în aceste situații!.

VEZI ȘI:

BRAȘOV. Mână distrusă de o petardă (FOTO 2 și 3)... Ce spune dr. Dan Grigorescu!

Loading...

loading...

Comentarii  

Stupid People
+4 #1 Stupid People 03-01-2021 08:53
E plină lumea de tâmpiți care au nevoie de confirmări că ei sunt cei mai tari bărbați care există...timp în care, de fapt, sunt niște frustrați de doi lei. Pe 31 decembrie am trecut prin Codlea și chiar în centru era cea mai mare coadă pe care am văzut-o în ultima vreme: la un chioșc pe trotuar care vindeau artificii! Vreo 30 de babuini, unii chiar cu copii de mână sau în brațe, doreau cu ardoare să cumpere și ei niște pocnitori. Probabil să le arate copiilor, nevestelor și vecinilor ce tari sunt ei... Poate vreunul dintre ei, posibil, a ajuns și la domnul doctor Grigorescu! Mâini explodate ca floricelele de porumb! Șapte proști cărora societatea trebuie de acum să le plătească pensii (dacă au ceva vechime în muncă), care și-au nenorocit familiile pentru că nu vor mai putea munci să se întrețină și alte urmări la care nu vreau să mă gândesc. Concluzia: interzicerea prin lege a pocnitorilor și închisoare pentru cei care comercializează și folosesc așa ceva.
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
-3 #2 Barbu Gh. 03-01-2021 11:14
Așa, tati, despre astfel de situații să-și dea cu părerea Grigorescu, că-i domeniul său, nu să ne „explice” el ce și cum cu „pandemia și alte minunății. Că tare se pricepea el la „pandemii” pe la începutul țigăniei. Unu-doi, pac și Grigorescu cu îndemnul....
Citat | Raportează către un administrator

Adaugă comentariu

ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate.

Meteo

MyTex - Stiri Online Brasov

Poza zilei

Brai-Cata - Colecteaza selectiv

Citește ziarul

Radio TexFm

VEO

Curs BNR

Vi, 07 Mai 2021
Euro   Euro   EUR   4.9262   Scădere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.0800   Scădere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.6770   Scădere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.4941   Scădere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2293   Scădere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.3476   Creștere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.5187   Scădere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   137.3800   Scădere

Bitcoin Exchange

Agentii imobiliare Brasov

Anunturi Chirii Brasov

Anunturi MyTEX
Acesta este spatiul pentru reclama ta!

Credeţi că se va ajunge şi la noi să se ofere bani celor care se decid să se vaccineze?

Campanii Publicitare Outdoor

Cele mai citite

Noutăți

Abonează-te la newsletter