myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

Cu video BRAȘOV. Generalul-maior (r) Petrișor Mandu a pierdut bătălia cu moartea

  • Apreciez !Nu-mi place !+6
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Update BRAȘOV. Generalul Mandu s-a stins la două zile după soția sa / Poezii premonitorii

Fost rector și comandant al Academiei Forțelor Aeriene „Henri Coandă” din Brașov, prof. univ. dr. general-maior (r) Petrișor Mandu a pierdut astăzi bătălia cu moartea, după zile de chin în spital.

„Astăzi, 12 septembrie 2020, personalul Academiei Forțelor Aeriene „Henri Coandă” își exprimă profundul regret față de trecerea la cele veşnice a domnului general-maior profesor universitar doctor Petrişor MANDU, fost comandant (rector) al Academiei Forţelor Aeriene „Henri Coandă” (1995-2002) şi al Institutelor militare de ofiţeri de aviaţie, rachete şi artilerie antiaeriană şi radiolocaţie (1991-1995).
Vestea încetării din viaţă a celui ce a fost un eminent comandant al Academiei Forţelor Aeriene „Henri Coandă”, un OM de o mare nobleţe sufletească, un camarad de excepţie şi cu siguranţă unul dintre cei mai iubiţi ofiţeri, a produs o enormă tristeţe în inimile şi sufletele celor care l-au cunoscut.
Cu durere în suflet şi cu inimile cernite suntem alături de familia greu încercată, pe care o asigurăm de toată compasiunea şi sprijinul nostru.
Dumnezeu să vă aibă în pază şi în suprema Sa ocrotire, domnule comandant!”, se arată pe pagina de Facebook AHC.

Generalul Mandu avea două doctorate: în Științe Militare și în Management și a fost, pentru câțiva ani, și profesor asociat și la Universitatea Transilvania, titular al cursurilor Managementul riscului; Riscuri şi securitatea afacerilor internaţionale; Managementul crizelor; Geopolitică. Era absolvent al unor cursuri internaţionale privind managementul operaţiunilor militare. A fost inclus în Enciclopedia personalităţilor societăţii contemporane „Who’s who in România”, Ediţie Princeps, 2002.
Era o figură importantă în viața socială și culturală a Brașovului, pe lângă cariera universitară și activismul pentru foștii săi camarazi și pentru alți concetățeni (a fondat și condus Alianța pentru Respectarea Democrației „Octavian Paler”), afirmându-se și drept autor al unor cărți de poezie: „Călători în timp”, „Inimă de român”, „Oameni si Destine”.
A semnat și versurile Imnului Academiei Forțelor Aeriene „Henri Coandă” (video). Despre crezul său literar puteți citi aici.

Dumnezeu să-l odihnească!

 


Loading...

loading...

Comentarii  

Barbu Gh.
-12 #1 Barbu Gh. 13-09-2020 05:36
Două doctorate!? Două!? Să nu uităm că și Ponta este tot doctor.
Școala de tablagii de pe vremea comuniștilor a deveni ,,academie".
La Caracal n-o fi vreo hacademie spațială??
Ce dacă noi avem 44% analfabeți funcțional, avem hacademie și facultăți pe toate coclaurile.
Chiar, ce vârstă avea acest general când s-au pensionat? Cu ce pensie?
Este bugetar așa că datele trebuie să poată fi publice.
Citat | Raportează către un administrator
ofițer AFA
+3 #2 ofițer AFA 13-09-2020 13:12
Regrete profunde ,condoleanțe , o lacrimă pentru fostul nostru comandant , generalul Petrișor Mandu . Bunul Dumnezeu să-l odihnească în pace .
Citat | Raportează către un administrator
Prorector
+2 #3 Prorector 13-09-2020 13:24
Regrete profunde , condoleanțe , o lacrimă la plecarea prematură din viață a comandantului- general Petrișor Mandu și a soției sale . Bunul Dumnezeu să-i odihnească în pace . Din partea prorectorului (1991-1995) Institutului Militar de Artilerie și Rachete Antiaeriene Brașov Țurcanu Ioan.
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
-5 #4 Barbu Gh. 13-09-2020 21:31
Citez pe ofițer AFA:
Regrete profunde ,condoleanțe , o lacrimă pentru fostul nostru comandant , generalul Petrișor Mandu . Bunul Dumnezeu să-l odihnească în pace .

Citez pe ofițer AFA:
Regrete profunde ,condoleanțe , o lacrimă pentru fostul nostru comandant , generalul Petrișor Mandu . Bunul Dumnezeu să-l odihnească în pace .


Ia zi-ne la cîți ani s-a pensionat mareșalul „două doctorate”!?
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
-6 #5 Barbu Gh. 13-09-2020 21:34
Citez pe Prorector:
Regrete profunde , condoleanțe , o lacrimă la plecarea prematură din viață a comandantului- general Petrișor Mandu și a soției sale . Bunul Dumnezeu să-i odihnească în pace . Din partea prorectorului (1991-1995) Institutului Militar de Artilerie și Rachete Antiaeriene Brașov Țurcanu Ioan.


Apevistule, la câți ani s-a pensionat fostul tău șef, două doctorate ăsta? Da' tu!?
Tu ce grad aveai, tot mareșal?
Citat | Raportează către un administrator
Brașovean
+2 #6 Brașovean 14-09-2020 11:45
Băi barbu gh. constat că ești un mare neam prost ,incult și mărginit ,mizerabil și ticălos L-ai cunoscut pe generalul Mandu ,ca să-ți permiți să borăști asemenea mizerii la adresa unui om care a făcut cinste și onoare Brașovului ? Apoi să mai știi ,băi gh. , că de morți numai de bine . Doamna JIGHIRA vă sugerez să luați inițiativa , ca generalului maior Mandu Petrișor , să i se acorde , post mortem ,titlul de Cetățean de Onoare al Brașovului . În ultima vreme au început să primească acest titlu toți neaveniții și veneticii despre care noi habar nu avem cine sunt și "de unde ei se trage " .Vă mulțumesc pentru răbdare
Citat | Raportează către un administrator
Lolla
0 #7 Lolla 14-09-2020 18:27
Neanderthalieni i ăștia ca Barbu Gh., veniți din Balcani și de la sudul Dunării după ce au fost alungați de alții, vor să ne strice țara pentru care s-au sacrificat strămoșii noștri. Plecați bre înapoi, că voi aici nici nu aveți mormintele nici măcar a 2 generații dinaintea voastră! Rataților care nu știți ce e aia o școală și o carieră !
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
0 #8 Barbu Gh. 20-09-2020 11:32
Citez pe Lolla:
Neanderthalienii ăștia ca Barbu Gh., veniți din Balcani și de la sudul Dunării după ce au fost alungați de alții, vor să ne strice țara pentru care s-au sacrificat strămoșii noștri. Plecați bre înapoi, că voi aici nici nu aveți mormintele nici măcar a 2 generații dinaintea voastră! Rataților care nu știți ce e aia o școală și o carieră !


Ce nume de curvetă ai. Și caracter la fel. Cine-n m.m. s-a sacrificat pentru cine, jartea!? Regățeancă nespălată ce ești!!!
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
0 #9 Barbu Gh. 20-09-2020 11:41
Citez pe Brașovean:
Băi barbu gh. constat că ești un mare neam prost ,incult și mărginit ,mizerabil și ticălos L-ai cunoscut pe generalul Mandu ,ca să-ți permiți să borăști asemenea mizerii la adresa unui om care a făcut cinste și onoare Brașovului ? Apoi să mai știi ,băi gh. , că de morți numai de bine . Doamna JIGHIRA vă sugerez să luați inițiativa , ca generalului maior Mandu Petrișor , să i se acorde , post mortem ,titlul de Cetățean de Onoare al Brașovului . În ultima vreme au început să primească acest titlu toți neaveniții și veneticii despre care noi habar nu avem cine sunt și "de unde ei se trage " .Vă mulțumesc pentru răbdare


Băi jegos nespălat și împuțit, despre morți se vorbește de bine doar când e cazul, nenorocitule lingător de oase vechi/moaște. EU NU AM VORBIT PE NIMENI DE RĂU, VIERME, EU DOAR AM PUS ÎNTREBĂRI REFERITOARE LA ACELE „DOCTORATE” ȘI LA VÎRSTA DE PENSIONARE!!! Că sunt și lighioane ca tine incapabile să analizeze niște „curiozități, nasol. Ce „cinste” a făcut Brașovului, pupător de icoane scîrbos ce ești tu. Tu știi ce-i acela doctorat? Cât trebuie să înveți, să studiezi și să cercetezi pentru așa ceva? Și apevistul ăsta a avut două. LA CÎȚI ANI S-A PENSIONAT? Ce-i rău în această întrebare, redusule!?
Citat | Raportează către un administrator