myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

BRAȘOV. Allen Coliban: „Se spală străzile şi trotuarele! O premieră pentru oraşul nostru, din păcate”

  • Apreciez !Nu-mi place !-1
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Primarul Allen Coliban a anunţat că Braşovul intră în rândul oraşelor europene în ce priveşte curăţenia: străzile, trotuarele, aleile din parcuri sunt spălate cu apă sub jet cu presiune.

Se spală străzile şi trotuarele în Braşov! O premieră pentru oraşul nostru din păcate, pentru că acest lucru este o normalitate în Europa, de ani de zile. Anul acesta, pe lângă curăţarea rigolelor, măturarea mecanizată şi stropire, curăţarea zonelor verzi, cu care eram obişnuiţi în anii trecuţi, s-a recurs, pentru prima dată şi la spălarea trotuarelor din zona pieţelor agro-alimentare cu apă sub jet cu presiune. Semnalizarea rutieră, platformele pentru deşeurile menajere sunt şi ele spălate sub jet cu presiune”, a scris primarul pe Facebook.

Acțiunea, începută înainte de Paști, este acum în derulare. Compania Apa s-a ocupat de decolmatarea gurilor de scurgere pentru ca acţiunile de curăţenie să nu provoace blocaje ale canalizării. Primarul spune că a insistat pentru spălarea străzilor şi trotuarelor cu jet sub presiune pentru că această procedură scade din particulele în suspensie PM 2,5, care sunt asociate cu mai multe afecţiuni ale căilor respiratorii. Edilul îi invită pe brașoveni să fie parte a acestei noi atitudini și să sesizeze pe site-ul Primăriei dacă nu se respectă regulile de curățenie.

„În anii următori sper să îmbunătăţim şi mai mult aceste activităţi, prin achiziţia de aspiratoare, ce anul acesta nu a fost acceptată prin votul Consiliului Local. Suntem cu toţii parte a oraşului, administraţie publică, funcţionari, reprezentanţi, cetăţeni şi mediu de afaceri. Este în responsabilitatea fiecăruia să păstrăm curat oraşul! În cartiere şi nu doar în centru Vă invit să faceţi parte din această nouă atitudine faţă de curăţenie şi să faceţi reclamaţii pe aplicaţia MyBrasovCity, pentru că doar alături de dumneavoastră putem avea oraşul curat, sănătos, verde, dezvoltat şi în care se trăieşte cel mai frumos!”, le-a transmis edilul-şef brașovenilor.

 


Loading...

loading...

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 
MyTex - Stiri Online Brasov

Poza zilei

 
FIN-ECO -Elimina deseurile responsabil!

Citește ziarul

Radio TexFm


FEG Education

Curs BNR

Vi, 01 Iul 2022
Euro   Euro   EUR   4.9461   Creștere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.7286   Scădere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.7088   Scădere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.9311   Scădere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2489   Creștere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.6612   Scădere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.5289   Creștere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   123.9800   Scădere
Acesta este spatiul pentru reclama ta!

Credeţi că şi în perioada următoate va creşte valoarea ratelor bancare?

Cele mai citite

                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter