myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

BRAȘOV. Coliban despre spălat vs. stropit: Când în Europa plouă, te uzi pe picioare. Când în România plouă, de umpli de noroi

  • Apreciez !Nu-mi place !-8
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Primarul Allen Coliban a revenit cu argumente tehnice și poze de „așa da, așa nu”, după ce afirmațiile din postările sale pe Facebook - referitoare la faptul că, pentru prima dată, străzile și trotuarele sunt spălate, deși aceasta este normalitatea în Europa (detalii: BRAȘOV. Allen Coliban: „Se spală străzile şi trotuarele! O premieră pentru oraşul nostru, din păcate”) - au fost contestate, mai ales pe rețelele de socializare.

„S-a iscat o dezbatere în spațiul public referitor la spălatul străzilor din Brașov. Dacă s-a mai întâmplat asta sau nu. Mă văd nevoit să repet: Este o premieră pentru orașul nostru ca străzile și trotuarele să fie spălate. Din cauza confuziei între «stropit» și «spălat» și beneficiile celei din urmă, voi face câteva precizări:
Străzile din Brașov au mai fost spălate cândva în anii '70-'80. De atunci și până în 2022 nu s-au mai spălat. Definiții: În HCL 149/2017 este definită la art. 1 alin 4.43 procedura de «stropitul străzilor»:«activitatea de salubrizare, care constă în dispersarea apei pe suprafețele de circulație [...]|». La art. 1, alin 4.41 avem definită procedura de «spălarea străzilor»: «activitatea de salubrizare care se execută mecanizat, cu instalații speciale [...]». Art. 55, alin 2 spune așa: «Spălatul se realizează cu jet de apă sub presiune ridicată[...]».
Străzile din Brașov prin urmare, în baza definiției de mai sus, au fost pentru prima dată spălate anul acesta. Trotuarele din Brașov sunt la fel, pentru prima dată spălate. Mă bucură să vă anunț toate aceste lucuri, pentru că ele fac diferența. Când în Europa plouă, te uzi pe picioare. Când în România plouă, de umpli de noroi. De ce? Pentru că trotuarele și străzile nu sunt spălate în marea majoritate a localităților”.

Edilul a revenit și la a sublinia beneficiile acestei operațiuni, ca parte a strategiei de reducere a poluării cu particule în suspensie, dar a arătat și, din nou, cu degetul spre consilierii locali PSD-PNL, care s-au opus achiziției de aspiratoare: „Un alt motiv pentru care mă bucur că se realizează această spălare a străzilor și a trotuarelor este impactul asupra poluării din oraș. În PICA (Planul Integrat de Calitate al Aerului) 2018-2022 se are în vedere scăderea cu peste 90% a particulelor în suspensie – cele care afectează cel mai puternic locuitorii cu probleme respiratorii – dacă se va realiza spălarea străzilor urmată de aspirare. Spălarea se realizează. Am propus achiziționarea de aspiratoare pentru această operațiune necesară. Din păcate, la fel ca în cazul școlii din cartierul Tractorul-Coresi, consilierii PNL-PSD au votat împotrivă.
Astfel, beneficiile spălării străzilor și trotuarelor nu se reduc la cele vizuale, la faptul că ne putem bucura de un oraș curat, însă sunt esențiale pentru sănătatea publică, iar aleșii locali sunt responsabili mai ales de sănătatea cetățenilor”.

 


Loading...

loading...

Comentarii  

jonelule
-10 #1 jonelule 05-05-2022 07:10
Si deci nu-l mai suspendati, asa cum a hotarat acea imbecila de madam tutuianu ?
Citat | Raportează către un administrator
Dani
-11 #2 Dani 05-05-2022 08:45
Citez pe jonelule:
Si deci nu-l mai suspendati, asa cum a hotarat acea imbecila de madam tutuianu ?

madam țuțu e ocupată să-l felaționeze pe dragnea. Aducă exact ce face zilnic barbugh cu kakaraokekaka.
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-5 #3 Willy 05-05-2022 13:25
Pune nene impozite de mii de lei pentru cei ce stau la bloc si tin caini. Nu e normal ca detinatorii de caini sa isi scoata cotarlele de 2-3 ori pe zi la WC pe trotuatrele muncipiului. Si scarile de acces si casa scarii sunt pline de pisati in unele blocuri. Sa ii pise si sa ii cace la ei in casa, dupa aceea sa ii plimbe prin oras pana se plictisesc. De ce trebuie sa suportam noi cetatenii cacatii si pisatii de caine? Nu poti trece pe langa un gard viu, un stalp sau perete si sa nu te tii de nas. Fecalele alea se intind peste tot, se uda de la ploaie, se usuca, se transforma in praf si pori care ulterior sunt inhalati de catre toata lumea: adulti si copii. Iar copii, se stie, au organele in crestere si dezvoltare, ce fel de dezvoltare este aia cand inspira pori de cacati si pisati de caine? Urina de caine, se stie, este foarte acida, daca face rau copacilor nu credeti ca face rau si plamanilor? Huoooooo! se mira unii parinti ca au copii bolnavi cu toate a acei copii fac miscare in aer liber. Aerul ala liber e plin de praf si pori de rahati uscati si pisati de la caini.
Citat | Raportează către un administrator

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 
MyTex - Stiri Online Brasov

Poza zilei

 
husqvarna

Citește ziarul

Radio TexFm


Curs BNR

Vi, 01 Iul 2022
Euro   Euro   EUR   4.9461   Creștere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.7286   Scădere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.7088   Scădere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.9311   Scădere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2489   Creștere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.6612   Scădere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.5289   Creștere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   123.9800   Scădere
Anunturi MyTEX

Credeţi că şi în perioada următoate va creşte valoarea ratelor bancare?

Cele mai citite

                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter