Poze
Video
|
|
Alexandru Rafila, ministrul Sănătății, a anunțat, miercuri seară, că în România nu va mai fi lockdown, chiar dacă vor mai fi valuri de Covid-19.
„Nu cred că vom mai ajunge la lockdown sau la restricționarea activităților. Vor mai fi valuri de infecții, aparent banale, pe care le putem controla. Cifrele trebuie să le comunicăm, să fie transparență. Săptămâna viitoare vom avea 10.000 de cazuri de COVID-19 pe zi. Nu o să scadă, săptămâna trecută am avut aproape 45.000 de cazuri, adică 7.000 şi ceva de cazuri pe zi. Estimez că, în raportarea de săptămâna viitoare, pe care o vom face luni sau marţi, o să avem undeva în jur de 70.000 de cazuri înregistrate, adică o medie de 10.000 de cazuri pe zi”, a declarat Alexandru Rafila.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a spus la Antena 3, că, în București, acolo sunt cei mai mulți copii infectați, au fost deschise centre ambulatorii pentru părinți. „Dacă este o creștere, suntem preocupați. Trebuie să asigurăm asistența medicală în spitale, fie că vorbim de pacienți covid sau de cei care au nevoie la alte specializări. Este o proporție mai mare de copii, 20 la sută persoane sub 18 ani. Sunt 600 de cazuri la copii și doar 6 sunt la Terapie Intensivă. Din fericire nu am avut decese la această categorie de vârstă. Ne așteptăm ca tinerii, copiii să facă forme ușoare. Criteriile de spitalizare pentru copii ar trebui luate în considerare. Am deschis în București, care e cel mai afectat, centru ambulatorii destinate copiilor la care părinții se pot adresa”, a spus Alexandru Rafila.
![]() |
Euro | EUR | 4.9615 |
![]() |
||||
![]() |
Dolarul american | USD | 4.6393 |
![]() |
||||
![]() |
Lira sterlină | GBP | 5.7558 |
![]() |
||||
![]() |
Francul elveţian | CHF | 5.1136 |
![]() |
||||
![]() |
Leul moldovenesc | MDL | 0.2602 |
![]() |
||||
![]() |
Dolarul canadian | CAD | 3.4573 |
![]() |
||||
![]() |
Leva bulgărească | BGN | 2.5367 |
![]() |
||||
![]() |
Forinţi maghiari | HUF | 134.3400 |
![]() |
Comentarii
Mai ii tineti minte pe hitleristii austrieci? AIA CU INJECTAREA FORTATA!?
Abia acum au inceput sa se trezeasca si ei la realitate: ”Guvernul austriac a anunțat marți că va renunța în curând la obligativitatea privind plasarea în carantină a persoanelor infectate cu noul coronavirus, chiar dacă această țară se confruntă în prezent cu un nou val de infectări, informează DPA, citată de Agerpres”
”Nu putem să eliminăm pandemia prin testare, nu putem s-o eliminăm prin vaccinare și nu putem s-o eliminăm prin sechestrare”, a declarat ministrul austriac al Sănătății, Johannes Rauch.”!!!
CE SE MAI AUDE DE DOSARELE PENALE ALE NEBUNEI DE MOLDOVAN??? Au promovat-o la spitalul militar, nu?
In loc sa zaca-n puscarie!!!