myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

COVID-19. Dr. Cristina Vecerdi: „Povara unei măști este infinit mai mică decât povara unui ventilator”

  • Apreciez !Nu-mi place !-4
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Fosta șefă a UPU SMURD Brașov, acum deputat PNL, a transmis un comunicat prin care face un apel către români să aibă „puterea și omenia de a trece și peste acest val”.
Redăm comunicatul integral:

Suntem sătui de pandemie. Exista o stare de oboseală psihică, o spină iritativă constantă determinată de cuvintele: restricție, distanțare, carantină, lock-down. Se protestează peste tot în lume pentru că noi, oamenii, suntem la fel. Avem nevoie de contacte sociale, avem nevoie de feedback pentru felul în care gândim, povestim, glumim - toate acestea ne ajută în dezvoltarea socială, în acumularea de experiență. Avem nevoie să râdem din nou pentru că nu dorim să râdem de unii singuri. Și pentru toate acestea protestul este de înțeles. Când spui însă că protestezi pentru libertate lucrurile capătă altă conotație. Eu am protestat pentru libertate studentă fiind. Pentru că nu aveam voie să spun ce gândesc, pentru că nu puteam să călătoresc nicăieri, pentru că doar bănuiam că există o lume în care toate acestea sunt posibile. Aș dori să nu învățăm tinerii că nu sunt liberi doar pentru că trebuie să poarte o mască și nu pot petrece în aceste zile așa cum le stă bine la vârsta lor. Gândiți-vă cum educăm generațiile care vin din urmă. Pandemia și dreptul la libertate nu sunt divergente doar că dreptul la libertate în acest context include dreptul de a rămâne sănătos și datoria de a proteja starea de sănătate a celor din jur. Da, drepturile presupun și obligații și poate acest lucru este bine să îl învățăm și să-l dăm mai departe copiilor noștri.

Tinerii noștri sunt furiosi pentru că nu găsesc explicații și pentru că imită furia noastră atât de ușor manipulată. Suntem subminați de propria noastră furie și am închis canalele de comunicare și cunoaștere. Aruncarea de bolovani în florării nu este imaginea pe care ar trebui să o transmitem. Istoric, orice pandemie evoluează în câteva valuri succesive. Am avut o perioadă grea în iarna și era predictibil că va urma un val mai agresiv. Așa s-a întâmplat în majoritatea țărilor europene. În parte datorită faptului că am lăsat garda mai jos, în parte datorită noilor tulpini mai agresive. Apariția vaccinurilor a dat un val de speranță care a fost repede spulberat de informația că măsurile de protecție rămân aceleași deoarece putem transmite boala celor neimunizați. Am alergat la farmacii și am cumpărat teste rapide. Și am considerat că nu trebuie să ne declarăm bolnavi. Am permis răspândirea logaritmică în perioada în care statul a decis deschiderea școlilor, restaurantelor, teatrelor. Pentru că nu ne-a păsat. Pentru că era dreptul nostru. Un drept negrevat de obligațiile amintite. Iar acum, pentru că noi nu am făcut-o cu cei apropiați, statul trebuie să impună restricții pentru a proteja starea de sănătate a tuturor. Este dreptul și obligația statului să facă asta. Toate aceste informații au existat în spațiul public. Pentru unii măsurile au fost prea dure, pentru alții prea blande. Depinde din ce unghi privești. Sunt mamă și îmi doresc ca fiica mea să se bucure de minunațiile vârstei de 25 de ani, să poată studia fața în fața, să poată ieși nestingherită oriunde, să poată călători necondiționat. Sunt medic de urgență și meseria mea mă poziționează lângă cei aflați în situații critice. Am aflat din stradă că eu și colegii mei medici, asistenți, infirmiere, brancardieri suntem dictatură sanitară. Suntem și noi obosiți și sătui de atâta echipare, dezechipare, decontaminare. Poate că înțelegem frustrarea mai bine decât oricine. Am rămas doar eroii celor care ar dori să fie azi acasă, în parc, să poarte o mască, să își facă cumpărăturile programat și să ridice privirea spre primii copaci înfloriți. Unii sunt victimele celor care azi protestează pentru libertate. Povara unei măști este infinit mai mică decât povara unui ventilator.

Haideți să găsim puterea și omenia de a trece și peste acest val. Haideți să facem dovada unei națiuni civilizate: să ne vaccinăm, să purtăm mască, să avem grijă unii de alții. Pandemia va trece. Depinde de noi cum ne vom privi în ochi după”, a transmis Cristina Vecerdi, medic și deputat PNL Brașov.     

 


Loading...

loading...

Comentarii  

Willy
-2 #1 Willy 01-04-2021 02:47
Buna dimineata, urmeaza dejectiile latraului de servici, care se exprima "democratic" unde altundeva decat aici, pe MyTex!
Citat | Raportează către un administrator
EU
-2 #2 EU 01-04-2021 08:22
Citez pe Willy:
Buna dimineata, urmeaza dejectiile latraului de servici, care se exprima "democratic" unde altundeva decat aici, pe MyTex!

Eu inteleg ca fiecare avem dreptul de a ne exprima liber, dar nenea(Barbu Gh) ala ar trebui internat pe undeva, nu lasat sa comenteze aici
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
+1 #3 Barbu Gh. 01-04-2021 08:41
Sunt unele ființe mai reduse, mai din alte timpuri, cărora nu le convine când cei care au prostul obicei de a gândi nu rezonează la toate prostiile și tâmpeniile vărsate de corifeii lucovid. Ghinion. Doar ei și împreună cu stăpânii lor au „dreptate”. Dacă-i întrebi ce este „democrația” sau „libertatea de exprimare” ți-ar da în cap, te-ar scuipa, te-ar înjura. Așa, numai latră.

Unii oameni vor să fie sănătoși, să facă mișcare, sport, să socializeze, să iasă în natură, să meargă la un teatru, la un film, la spectacole. De unde să știe puhavii și copturile credincioase lucovid de aceste lucruri? Cine și când a văzut „legume” făcând sport, mișcare sau drumeții? Referitor la ăștia cu privire tâmpă, zombificații lucovid, țineți minte să-i fi văzut la spectacole, prin biblioteci? Nu i-ați văzut??? Deci lor puțin le pasă că sunt închise sălile de spectacol, bibliotecile și școlile. Pentru ei este suficient să respire. Atât.

Cui nu-i convine că există, încă, libertatea de exprimare în presă (redușii pot să se informeze pe net ce înseamnă) să nu citească. Să citească ce este scris la concurență. Acolo nu ai voie să scrii nimic împotriva holerei galbene sau împotriva corifeilor lucovid.
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
+1 #4 Barbu Gh. 01-04-2021 08:48
Citez pe EU:
Citez pe Willy:
Buna dimineata, urmeaza dejectiile latraului de servici, care se exprima "democratic" unde altundeva decat aici, pe MyTex!

Eu inteleg ca fiecare avem dreptul de a ne exprima liber, dar nenea(Barbu Gh) ala ar trebui internat pe undeva, nu lasat sa comenteze aici


Șefule, ți-aș fi răspuns dar am o nelămurire: „EU” este numele sau prenumele? Până te informezi și ne comunici, îți doresc o injectare ușoară și fără reacții adverse. Nu uita să porți masca. Ajută la oxigenarea optimă a creierului. Ai nevoie.
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
+2 #5 Barbu Gh. 01-04-2021 09:01
Așa arată un politruc 100%. Ca doamna din penele. Cum care penele? Cei de la putere acum.
„Aș dori să nu învățăm tinerii că nu sunt liberi doar pentru că trebuie să poarte o mască și nu pot petrece în aceste zile așa cum le stă bine la vârsta lor.” Păi aia fac ei. ÎNVAȚĂ COPII CĂ PURTATUL MĂȘTII ESTE CEVA NORMAL. Și le închid școlile, nu-i lasă afară la joacă! ÎI CONDAMNĂ LA ANALFABETISM ȘI LA BOLI PERPETUE.

Suficient, nu are rost să mai analizăm și restul inepțiilor vărsate de această politrucă.
Citat | Raportează către un administrator
dan, dac liber
-4 #6 dan, dac liber 01-04-2021 09:23
Citez pe Barbu Gh.:
Așa arată un politruc 100%. Ca doamna din penele. Cum care penele? Cei de la putere acum.
„Aș dori să nu învățăm tinerii că nu sunt liberi doar pentru că trebuie să poarte o mască și nu pot petrece în aceste zile așa cum le stă bine la vârsta lor.” Păi aia fac ei. ÎNVAȚĂ COPII CĂ PURTATUL MĂȘTII ESTE CEVA NORMAL. Și le închid școlile, nu-i lasă afară la joacă! ÎI CONDAMNĂ LA ANALFABETISM ȘI LA BOLI PERPETUE.

Suficient, nu are rost să mai analizăm și restul inepțiilor vărsate de această politrucă.

Și iar pute site-ul de la dejecțiile matale, nea scripcare travestit! Du-te la muncăăăăă!
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
+1 #7 Barbu Gh. 01-04-2021 09:35
Citez pe dan, dac liber:
Citez pe Barbu Gh.:
Așa arată un politruc 100%. Ca doamna din penele. Cum care penele? Cei de la putere acum.
„Aș dori să nu învățăm tinerii că nu sunt liberi doar pentru că trebuie să poarte o mască și nu pot petrece în aceste zile așa cum le stă bine la vârsta lor.” Păi aia fac ei. ÎNVAȚĂ COPII CĂ PURTATUL MĂȘTII ESTE CEVA NORMAL. Și le închid școlile, nu-i lasă afară la joacă! ÎI CONDAMNĂ LA ANALFABETISM ȘI LA BOLI PERPETUE.

Suficient, nu are rost să mai analizăm și restul inepțiilor vărsate de această politrucă.

Și iar pute site-ul de la dejecțiile matale, nea scripcare travestit! Du-te la muncăăăăă!


„Dacule” verde, putoare bugetară, scuzat fie-mi pleonasmul, alienatul nu mai pupă primărie. Ghinion.
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-5 #8 Willy 01-04-2021 10:02
La 8:41 portia de dejectii.
Citat | Raportează către un administrator
dan, dac liber
0 #9 dan, dac liber 01-04-2021 16:57
Citez pe Barbu Gh.:
Citez pe dan, dac liber:
Citez pe Barbu Gh.:
Așa arată un politruc 100%. Ca doamna din penele. Cum care penele? Cei de la putere acum.
„Aș dori să nu învățăm tinerii că nu sunt liberi doar pentru că trebuie să poarte o mască și nu pot petrece în aceste zile așa cum le stă bine la vârsta lor.” Păi aia fac ei. ÎNVAȚĂ COPII CĂ PURTATUL MĂȘTII ESTE CEVA NORMAL. Și le închid școlile, nu-i lasă afară la joacă! ÎI CONDAMNĂ LA ANALFABETISM ȘI LA BOLI PERPETUE.

Suficient, nu are rost să mai analizăm și restul inepțiilor vărsate de această politrucă.

Și iar pute site-ul de la dejecțiile matale, nea scripcare travestit! Du-te la muncăăăăă!


„Dacule” verde, putoare bugetară, scuzat fie-mi pleonasmul, alienatul nu mai pupă primărie. Ghinion.

Ai zis 'Barbu Gh.' și ai tras apa. Așa scapi de rahat!
Citat | Raportează către un administrator